Anadolu Yatırım

Haftalık Bülten

Haftalık Bülten Arşivi

Son Eklenen Haftalık Bültenler

HAFTANIN ÖNEMLİ GÜNDEM MADDELERİ

08 Ocak Pazartesi        Japon piyasaları kapalı.

Türkiye Kasım ayı Sanayi Üretimi

10 Ocak Çarşamba      Çin Aralık ayı Enflasyon Verileri

                                   İngiltere Kasım ayı Sanayi Üretimi

11 Ocak Perşembe      Euro Bölgesi Kasım ayı Sanayi Üretimi

                                   ABD Aralık ayı ÜFE

05 Ocak Cuma             Çin Aralık ayı Dış Ticaret

                                   Türkiye Kasım ayı Cari işlemler Dengesi

ABD Aralık ayı TÜFE

Risk iştahının güçlü olduğu yeni yılın ilk haftasında Wall Street endeksleri rekor seviyelerden haftayı tamamlarken, zayıflayan dolarla birlikte gelişen piyasalar yeni yıla güçlü başladı. Gevşeyen kurların eşliğinde BIST100 endeksi haftalık %1,1 primle 116.638 puandan kapanış gerçekleştirdi.

Yeni haftada küresel piyasalarda alımlar sürüyor.Cuma günü rekor kapanışın ardından ABD vadelileri primli seyrederken, Nikkei endeksinin kapalı olduğu Asya piyasalarında görünüm pozitif. (Shanghai %0,53) Bu yıl oy hakkına sahip üyelerden San Fransisco Fed Başkanı Williams’ın bu yıl için 3 faiz artışının daha uygun olduğunu ifade etmesiyle dolar yeni haftada bir miktar güçleniyor. Dolardaki güçlenme çabalarıyla birlikte USDTRY’de 3,74’ün üzerinde tutunma çabaları görülüyor.

Bugün açıklanacak Kasım ayı sanayi üretimi ve Cuma günü alacağımız cari işlemler dengesi dışında bu haftada içeride önemli bir veri akışı bulunmuyor. Saat 10:00’da alacağımız takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminde yıllık artış beklentisi %4,9 düzeyinde. Dışarıda ise ABD ile Çin enflasyon verilerinin yanı sıra bölgesel Fed başkanlarının açıklamaları ajandada öne çıkıyor. Geçen hafta açıklanan ABD istihdam raporunda tarım dışı istihdam değişimi 148 bin ile beklentileri karşılamazken, veri setinde önemli yere sahip ortalama saatlik kazançlar aylık %0,3 artarak beklentiler paralelinde gerçekleşerek dolarda seyri değiştirmemişti. Enflasyonun seyri Fed beklentileri açısından önemli olmakla birlikte, güçlü gelen TÜFE rakamları doları güçlendirebilir.

Bu hafta endekste 116 bin üzerinde kalıcılık sağlanması halinde 117-118 bin hedefleri gündeme gelebilir. Geri çekilmelerde ise 115 bin desteğini takip ediyor, bu seviyenin altında pozisyonların azaltılmasını öneriyoruz.

 

Ekonomik Veri Takvimi ile raporun tümüne ekten ulaşabilirsiniz.

 

 

Araştırma Bölümü

 

Saygılarımızla.

 

 

Twitter adresimiz içintıklayınız...

 

Facebook adresimiz içintıklayınız...

 

 

 

 

 

Uyarı:

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bu rapor tarafımızca doğruluğu ve güvenilirliği kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlanmış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan kurum çalışanları ile Anadolubank A.Ş. ve Anadolu Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.'nin herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Yazar: Anadolu Yatırım

HAFTANIN ÖNEMLİ GÜNDEM MADDELERİ

02 Ocak Salı                 Türkiye, Almanya, Euro Bölgesi ve ABD Aralık ayı İmalat PMI’ları, Japon piyasaları kapalı

03 Ocak Çarşamba      Japon piyasaları kapalı

                                   Türkiye Aralık ayı Enflasyon

                                   FOMC Aralık ayı Tutanakları

04 Ocak Perşembe      Çin, Almanya, Euro Bölgesi ve ABD Hizmet PMI’ları

05 Ocak Cuma             ABD Aralık ayı İstihdam Raporu

 

2017 yılını küresel piyasalar pozitif seyirle tamamladı. Yılın son haftasında ABD ile vize gerginliğinin son bulmasıyla kurlarda hızlı bir gevşeme yaşandığına şahit olduk. Borsa İstanbul 2017 yılını %48 primle kapatırken, TL dolar karşısında %7, Euro karşısında %23 değer kaybı yaşadı.

Küresel piyasalarda görünüm pozitif. Dolarda sakin seyir sürerken,Cuma günkü kayıpların ardından ABD vadelileri yeni günde %0,15 primli. Asya piyasalarının genelinde ise görünüm alıcılı. Nikkei endeksi bugün ve yarın kapalı iken, Shanghai endeksi beklentilerin üzerinde 51,5’e yükselen imalat PMI verisinin eşliğinde yeni günde %0,95 primli. Dolardaki zayıf seyirle birlikte gelişen ülke kurlarının genelinde dolar karşısında değer kazançları öne çıkarken, USDTRY’de işlemler 3,78’in hemen üzerinden geçmekte.

Veri akışı açısından yoğun bir hafta bizi bekliyor…İçeride bugün açıklanacak imalat PMI verisini ve yarın alacağımız Aralık ayı enflasyon rakamlarını takip edeceğiz. Baz etkisi nedeniyle yıllık TÜFE’nin %12,98’den %11,69’a inmesi bekleniyor. Ayrıca içeride ABD’de görülen davanın sonucu bu hafta içinde gelebilir. TL varlıklar için enflasyon rakamı ve ABD’de görülen davanın sonucu önemli olacak.

Dışarıda ise yarın alacağımız Aralık ayı FOMC tutanakları ve Cuma günü açıklanacak Aralık ayı istihdam raporu takip edilecek. Tutanaklardan çıkacak detayların yanı sıra istihdam raporunda özellikle ortalama saatlik kazançlar tarafında beklentilerin aşılması doları güçlendirebilir. Bu hafta 115 bin seviyesi üzerinde kalıcılı olunması halinde endekste 117-118 bin seviyeleri hedefe girebilir. Geri çekilmelerde ise 112,500 desteğini izleyeceğiz.

 

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar: