Anadolu Yatırım

Haftalık Bülten

Haftalık Bülten Arşivi

Son Eklenen Haftalık Bültenler

HAFTANIN ÖNEMLİ GÜNDEM MADDELERİ

7 Ağustos Pazartesi          OPEC ve OPEC dışı yetkililer Abu Dhabi'de toplanacak

8 Ağustos Salı                  Çin Temmuz ayı Ticaret Verileri

                                        Türkiye Haziran ayı Sanayi Üretimi

9 Ağustos Çarşamba        Çin Temmuz ayı Enflasyon Rakamları

10 Ağustos Perşembe      ABD Temmuz ayı ÜFE

11 Ağustos Cuma             Japon piyasaları kapalı olacak.

Türkiye Haziran ayı Cari İşlemler Dengesi

ABD Temmuz ayı TÜFE

                                       

İçerde ikinci çeyrek finansallarının yanı sıra Enflasyon Raporu ve enflasyon verilerinin takip edildiği geçen hafta dışarıda ABD Temmuz ayı istihdam raporu fiyatlamalarda etkili oldu. Her ne kadar Fed beklentilerini değiştirecek boyutta olmasa da iyi gelen istihdam verileri hafta boyu güç kaybeden dolarda rüzgarı bir miktar tersine çevirirken, içeride Merkez Bankası’nın sıkı duruş mesajına vurgusu izlendi. Haftaya kötü başlayan BIST100 endeksi haftanın ikinci yarısında kayıplarını telafi ederek haftalık bazda %0,79 primle 108.545 puandan kapanırken, USDTRY’de işlemler 3,5121-3,5478 bandında gerçekleşti.

Yeni haftaya küresel piyasalar pozitif risk iştahı ile başlıyor.ABD vadelilerinin %22 primli olduğu haftanın ilk işlem gününde Asya piyasaları da artıda seyrediyor. (Shanghai %0,18, Nikkei %0,59) Geçen haftayı 3,5281’den tamamlayan USDTRY’de an itibariyle işlemler hafif düşüşle 3,5270’den geçmekte. Gelişen ülke kurlarında ise sabah itibariyle sakin bir seyir var. 

Bu hafta veri akışı geçtiğimiz haftaya kıyasla daha sakin.Bugün ve yarın OPEC ve bazı OPEC dışı ülkeler Abu Dhabi'de biraraya gelecek. İçeride yarın ikinci çeyrek büyüme beklentileri açısından öne çıkan Haziran ayı sanayi üretimi verisi ve Cuma günü alacağımız Haziran ayı cari işlemler dengesi dışında önemli veri akışı bulunmuyor. Dışarıda ise ABD tarafında ÜFE ve TÜFE verileri; Çin dış ticaret ve enflasyon verileri ajandada ilk sıralarda yerini alıyor.

Bilanço sezonunda olmamız nedeniyle hisse bazlı hareketlerin bu hafta da ön plana çıkacak. BIST100’de 109.000-110.000 hedeflerini izlemekle birlikte,  USDTRY’de ise 3,51-3,58’de beklenti aralığımızı koruyoruz.

 

Ekonomik Veri Takvimi ile raporun tümüne ekten ulaşabilirsiniz. 

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar: