Anadolu Yatırım

Haftalık Bülten

Haftalık Bülten Arşivi

Son Eklenen Haftalık Bültenler

HAFTANIN ÖNEMLİ GÜNDEM MADDELERİ

23 Mayıs Salı                Almanya 1Ç17 Büyüme

                                    Türkiye Reel Kesim Güven Endeksi ve KKO (Mayıs)

24 Mayıs Çarşamba      Japonya, Almanya, Euro Bölgesi ve ABD PMI Verileri

                                    2-3 Mayıs FOMC Toplantı Tutanakları

25 Mayıs Perşembe     1Ç17 İngiltere Büyüme

                                    OPEC Toplantısı

26 Mayıs Cuma            ABD Dayanıklı Mal Siparişleri ve 1Ç17 Büyüme

 

Trump’ın IŞID’la ilgili gizli belgeleri Rusya ile paylaştığı iddialarının ardından Başkanlık seçimlerinde Rusya’nın etkisi FBI tarafından araştırılıyor. Demokrat adayların açıkça Trump’ın görevden alınması konusunu dile getirmesi ise ABD tarafında siyasi belirsizliği artırmakta. Tabi sonuç bu noktaya gelir mi bilinmez ama başkanlığı devraldığı günden bu yana seçim vaatlerini gerçekleştirmedeki başarısızlığına ek olarak Trump’ın yarattığı siyasi karmaşanın piyasaları rahatsız ettiği açık. Son 6 ayın en düşük seviyesine gerileyen dolar endeksinin yanı sıra güvenli liman algısıyla altına olan talebin arttığını görüyoruz. Geçen haftayı %2,2 değer kazancıyla 1255 $ seviyesinden kapatan altının onsu yeni haftaya 1253 $’dan başlıyor. Geçen hafta GOP’larda da satış baskısının ön plana çıktığını gördük ki TL geçen hafta dolar karşısında %0,1, Euro karşısında %2,5 değer kaybı yaşadı. Brezilya reali ise iç siyasi gelişmelerin de etkisiyle sert satışlara sahne oldu. Geçen hafta 3,64’e kadar çıkan USD/TL’de an itibariyle işlemler 3,5770 seviyesinden geçmekte.

Yeni haftaya Asya piyasaları haftaya alıcılı başlangıç yapıyor. ABD vadeliler de haftaya pozitif başlangıç yapıyor. Bu hafta ABD’de politik gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz. Bugün önemli bir veri akışı bulunmuyor. Yarın açıklanacak Mayıs ayı reel kesim güven endeksi dışında hafta boyunca içeride makroekonomik ajanda zayıf. Dışarıda ise Almanya, İngiltere ve ABD 1Ç17 büyüme verisi, Mayıs ayı FOMC tutanakları bu hafta öne çıkan veriler arasında yer alıyor. Perşembe günkü OPEC toplantısından ise petrol kesintisinin 9 ay daha uzatılması bekleniyor.

ABD kaynaklı endişelerin yarattığı riskten kaçışla birlikte 96 bin seviyesi üzerinde tutunamayan ve Perşembe günü 94.363 puana kadar düşen BIST100 endeksi kapanışı 95.147 puandan haftalık bazda %0,2’lik hafif primle kapattı. Bu hafta endekste 93.700-97.000 bandında hareket öngörmekteyiz. USD/TL’de 3,53-3,64 bandına hareket beklemekteyiz. 

 

Ekonomik Veri Takvimi ile raporun tümüne ekten ulaşabilirsiniz. 

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar:

HAFTANIN ÖNEMLİ GÜNDEM MADDELERİ

8 Mayıs Pazartesi         Çin Dış Ticaret Dengesi

Türkiye Sanayi Üretimi (Mart)

10 Mayıs Çarşamba      Çin TÜFE (Nisan)

11 Mayıs Perşembe     Türkiye Cari İşlemler Dengesi (Mart)

                                    İngiltere Merkez Bankası Faiz Kararı

12 Mayıs Cuma            Almanya 1Ç17 Büyüme, Euro Bölgesi Sanayi Üretimi (Mart), ABD TÜFE

 

Yeni haftaya Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle başlıyoruz. İkinci tur  %65 oy alan merkez aday Macron’un zaferiyle sonuçlandı. Macron’un Fransa’nın yeni cumhurbaşkanı olmasının ardından ilk etapta Euro güçlendi. EUR/USD paritesi Asya seansında 1,10’nun üzerini görse de Euro kazançlarını geri verdi ve parite tekrar 1,09’lu seviyelere geriledi. S&P’nin Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin iki basamak altında ‘BB’ olarak teyit etmesi, görünümü ‘negatif’te bırakmasının ardından yatay seyrini koruyan TL  haftaya güçlü başladı. Haftayı 3,5441’den tamamlayan USD/TL’de sabah itibariyle işlemler 3,5295’den geçiyor. Asya piyasaları yeni haftaya karışık bir başlangıç yapıyor. Çin’de ihracat dolar bazında %12 beklentisi altında %8 artış gösterirken, ithalat hacmi de %11,9 artışla beklentileri karşılamadı. Dış ticaret verisi ardından Shanghai endeksi %0,73 değer kaybederken, zayıf yenden destek bulan Nikkei endeksi %2,47 artıda. ABD vadelileri ise yanı haftaya yatay başlangıç yapıyor.

Bu hafta içeride bugün açıklanacak Mart ayı sanayi üretimi rakamı ve Perşembe günü alacağımız ödemeler dengesi istatistikleri öne çıkıyor.  Mart ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin yıllık bazda    %2,3 artış göstermesi beklenirken, arındırılmamış veride medyan tahmini %2,4 artış yönünde. Dışarıda ise veri akışı bu hafta zayıf. Çin enflasyon verileri, BoE faiz kararı, Almanya 1Ç17 büyüme verisi ve Euro Bölgesi sanayi üretimi rakamı ve ABD TÜFE ajandada öne çıkıyor.  Bu hafta ayrıca Fed başkanlarının açıklamaları da takip edilecek.

Nisan ayında rekor yükselişlerin görüldüğü BIST100 endeksi Mayıs ayına zayıf bir başlangıç yaptı. Daha önce önemine değindiğimiz 95 bin direncinin aşılmaması ardından kar satışlarının yaşandığı endeks ayın ilk haftasında %0,8 değer kaybederken, 3,5195 ile yaklaşık son 5 ayın en düşük seviyesinin test edildiği USD/TL haftayı 3,5441’den tamamladı. Bu hafta BIST100 endeksinde 95 bin direnci izlenmeye devam edilecek. Geri çekilmelerin devamında ise 93 bin seviyesini izleyeceğiz.

 

 

Ekonomik Veri Takvimi ile raporun tümüne ekten ulaşabilirsiniz.

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar: