Anadolu Yatırım

Günlük Bülten

Günlük Bülten Arşivi

Son Eklenen Günlük Bültenler

Fransa cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında küresel piyasalar haftanın ilk işlem gününe güçlü başlangıç yaptı. 7 Mayıs’ta gerçekleşecek ikinci turda merkez aday Macron’un galip ayrılacağı beklentisiyle Euro güçlenirken Avrupa borsalarında güçlü alımlar yaşandı. 1,09’un üstünü deneyen EUR/USD paritesi günü 1,0866’dan tamamlarken, Cac 40 %4,14, Dax %3,37 değer kazandı. Küresel piyasalardaki alımlara paralel olarak BIST100 endeksi %1,49 primle 93.803 puandan kapanarak tüm zamanların kapanış rekorunu kırdı. TL ise sakinleşen siyasi ortamın yanı sıra dolardaki güçsüzlükle gelişen ülke kurlarına paralel olarak değer kazandı. Dünü 3,5720’den sonlandıran USD/TL’de an itibariyle işlemler hafif yükselişle 3,5784’ten geçiyor.

Yeni günde küresel piyasalardaki pozitif seyir sürüyor. (Shanghai %0,31, Nikkei %0,87)  Dün yaşanan güçlü yükselişin ardından ABD vadelileri bu sabah %0,29 primli. Geçen hafta jeopolitik risklerle 1.295 dolar seviyesini test eden altının onsu Fransa seçimleri sonrasında gevşemesini 1.273 dolarla bu sabah da sürdürüyor. Yarın Trump tarafından açıklanması beklenen vergi planına ilişkin detaylar ise basına yansımakta. Basında yer alan bilgilere göre Trump ekibine kurumsal vergilerin %15’e indirecek bir taslağın hazırlanması için talimat verdi. Detaylar takip edilecek.

Reel Kesim güven endeksi yükselişini sürdürüyor. Reel kesim güven endeksi Nisan ayında bir önceki aya göre 2,3 puan yükselirken, mevsim etkisinden arındırılmış endeks bir önceki aya göre 0,2 sınırlı azalışla 106,3 olarak gerçekleşti. Reel kesim güvenindeki artışın yanı sıra kapasite kullanım oranı da Nisan ayında bir önceki aya göre 1,7 puan yükseldi. Tüketici güvenindeki artışın ardından reel kesim güveninin de artması ikinci çeyrek büyümesi için olumlu bir sinyal.

Günün ajandası… Bugün veri akışı oldukça sakin. İçeride önemli veri akışı bulunmazken, saat 17:00’da ABD’den CB tüketici güveni, yeni konut satışları ve Richmond Fed imalat endeksini alacağız.

Öte yandan içeride 1Ç17 finansallarını almaya devam ediyoruz. Seans sonunda Akbank (Beklenti: 1,25 milyar TL) , Türk Telekom (Beklenti: 37,6 milyon TL) ve Tav Havalimanları’nın (Beklenti: 53,8 milyon TL) kar rakamlarını açıklaması bekleniyor.

Şirket Haberleri,ARCLK, SASA, CEMTS, TATGD 1Ç17 Kar Değerlendirmeleri ile Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar:

TL varlıklarda alımlar tekrar ön planda.Güne 3,67’nin üzerinden başlayan USD/TL gelişen ülke kurlarına gelen alımlara paralel olarak 3,6270 seviyesine kadar gevşerken günü 3,6415’den tamamladı. BIST100 endeksi ise TL’deki değer kazancıyla 92 bin seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleştirdi. An itibariyle kurda işlemler yatay seyirle 3,64’ün hemen üzerinden geçiyor.

Haftanın son işlem gününde küresel piyasalarda alım ağırlıklı bir seyir var.Jeopolitik risklerle satış baskısı altında kalan endekslere ABD vergi reformu haberi yine destek verdi. ABD Hazine Bakanı Mnuchin’in vergi reformunu çok yakında açıklayacaklarını açıklamasıyla güçlenen dolar karşısında değer kaybeden yen sabah itibariyle Nikkei endeksini desteklerken (%1,09), Shanghai endeksi %0,25 kayıpla işlem görüyor. Vergi reformu haberiyle dünkü güçlü kapanışın ardından ABD vadelileri %0,08 primli. Mnuchin zaman konusunda bilgi vermezken, düzenlemenin bu yıl bitmeden Kongre’de kabul edilmesini bekliyor.

İçeride ve Avrupa’da siyasi gelişmeler izlenmeye devam ediyor. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin kabine revizyonunun görüşülmediğini belirtmesi piyasalar için rahatlatıcı bir unsur olmakla birlikte, Avrupa Pazar günü Fransa’da gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimlerini ilk turuna kitlenmiş durumda. Anketler 4 adayın oylarının birbirine çok yakın olduğunu gösteriyor. AB ve göçmenler hakkında sert beyanları bulunan aşırı sağcı lider Le Pen’in ilk turu geçmesine kesin gözüyle bakılıyor. Adaylardan birinin ilk turda %50’nin üzerinde oy alamaması halinde ki bu mümkün görünmüyor, en yüksek oyu alan iki aday 7 Mayıs’ta gerçekleşecek ikinci turda yarışacak.

Günün ajandası… Bugün Almanya, Euro Bölgesi ve ABD’den Nisan ayı hizmet ve PMI verilerini alacağız. Ayrıca İngiltere perakende satışlar verisi ile ABD mevcut konut satışları da ajanda da yerini alıyor.

Saat 16:30’da FOMC’de oy hakkı bulunan Minneapollis Fed Başkanı Kashkari’nin konuşması da bulunuyor.

 

 

Şirket Haberleri ile Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

Yazar: Anadolu Yatırım

8 Haziran’da erken seçime giden İngiltere haricinde Avrupa borsalarında yükseliş çabaları ön plana çıkarken, Wall Street endeksleri bilançolar eşliğinde dalgalandı. Yeni günde Asya piyasalarında seyir karışık. Japonya’da Mart ayında ihracat %6,2 olan piyasa beklentisinin oldukça üzerinde %12 artış gösterirken, ithalat %15,8 yükseldi.Ticaret verileri adından Nikkei endeksi %0,13 primli. Shanghai endeksi ise %0,35 değer kaybederken, dünkü karışık kapanışın ardından ABD vadelilerinde seyir yönsüz. USD/TL’de ise hafif düşüşle %3,6640’dan işlemler geçmekte. 

Referandumun yurtiçi piyasalar üzerindeki etkileri sürüyor…Referandumun ardından Başbakan Binali Yıldırım’ın yerel yönetim, teşkilatlar ve hükümet faaliyetleri dahil gereken tüm adımların atılacağını ifade etmesi kabine revizyonunun ihtimaller dahilinde olduğunu gösteriyor. Diğer yandan CHP Sözcüsü Böke’nin CHP’nin demokratik tüm haklarını kullanacağını ki buna meclisten çekilmenin de dahil olabileceğini belirtmesi siyasi tansiyonu artırırken, MYK’da sinei milletin doğru olmadığı kararına varılması satış baskısını hafifletti. Bu noktada siyasilerden gelen açıklamalarla siyasi ortamın gerilmesi istikrar arayışında olan yurtiçi piyasalar için negatif bir unsur.

Ayrıca dün Fitch’in aksine Moody’s’in referandumdan az farkla evet kararının çıkmasının belirsizliği artırdığını belirtmesinin yanı sıra OHAL’in iş ve tüketici güvenini zedeleyeceğini vurgulaması da piyasaları baskılayan bir diğer unsur. Süreç oldukça önemli. Belirsizlik ortamının yapısal reformları aksatması ve dolayısıyla büyümeyi zedelemesi piyasaları baskı altında tutmaya devam edecektir.

Bugün saat 10:00’da büyümenin öncü göstergelerinden biri olan Nisan ayı tüketici güvenini alacağız. Mart ayında tüketici güveni Şubat ayında göre %3,2’lik artışla 65,7’ye yükselmişti. Nisan ayında tüketici güveninin 65 seviyesine düşmesi bekleniyor.

Dışarıda ise ABD’den Philadelphia Fed imalat endeksini ve Euro bölgesi tüketici güvenini alacağız.

 

 

Şirket Haberleri ile Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

Yazar: Anadolu Yatırım

Güne OHAL’in 3 ay daha uzatılmasının yarattığı gerginlik ile başlayan yurtiçi piyasalar günü bankacılık hisseleri öncülüğünde pozitif tarafta tamamladı. BIST100 endeksi günü %0,79 primle 91.374 puandan (Bankacılık endeksi %1,41), dolardaki zayıflığın da etkisiyle USD/TL ise 3,6609’dan tamamladı. An itibariyle kurda işlemler hafif yükselişle 3,66’nın hemen üzerinden geçiyor.

Dün Fitch’in yaptığı açıklamalar da ayrıca önemli. Anayasa referandumunun not açısından negatif bir politik değişimin parçası olduğunu belirten Fitch, bu durumun pozitif ekonomik reformlara olanak sağlayabileceğini de belirtti. Büyümeyi destekleyici yapısal reformların etkinliği bu süreçte önemli olacak. Fitch’in bir sonraki not değerlendirme tarihi 21 Temmuz’da.

Küresel piyasalarda jeopolitik riskler devam ederken, dün Avrupa borsalarında ayrıca İngiltere’de erken seçim ihtimalleri kaynaklı satış baskısı net bir şekilde hissedildi. İngiltere Başbakanı May’in Brexit konusundaki ciddi görüş ayrılıkları sebebiyle 8 Haziran’da erken seçime gidilme çağrısı sonrasında Sterlin güçlenirken, FTSE100 %2,46 değer kaybetti. Diğer yandan Fransa’da gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu öncesinde gelen anketlere göre aşırı sağcı lider Le Pen’in ikinci tura kalmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Erken seçim teklifi Avam Kamarası’na bugün sunulacak. İngiltere’nin erken seçime gidebilmesi için Avam Kamarası’nın üçte ikisinin onayı gerekiyor.

Yeni günde Asya piyasalarında görünüm karışık. Nikkei endeksi %0,19 primli pozitif tarafta kalmaya çalışırken, Shanghai endeksi %1,18 değer kaybediyor. Bilanço sezonunun start verdiği ABD’de beklentileri karşılamayan finansalların yarattığı satış baskısının ardından bu sabah vadelileri %0,06 primli.

Günün ajandası… Yurtiçinde önemli bir veri akışının bulunmadığı günde Euro Bölgesi’nden Nisan ayı TÜFE tahminini ve ABD’den Bej Kitap raporunu alacağız.

 

Şirket Haberleri ile Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz. 

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar:

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrasında erken seçim ihtimalinin ortadan kalkmasıyla TL varlıklarda pozitif fiyatlamalar görülse de alınan OHAL kararı ve AB ile gerilen ilişkiler TL varlıklarda pozitif fiyatlamayı sınırlandı. Dün ilk işlemlerde 3,6250 seviyesine kadar gevşeyen USD/TL akşam saatlerinde tekrar yönünü yukarı çevirdi ve günü 3,7008’den tamamladı. BIST100 endeksi ise günü %0,66 yükselişle 90.654 puandan kapattı. An itibariyle kurda işlemler 3,6928’den geçmekte.
Daha önce de ifade ettiğimiz gibi orta vadede piyasalar için önemli olan yapısal reformların devamlılığının sağlanması. Pozitif fiyatlamanın devamı için yapısal reformların efektif şekilde uygulanması ve olumlu etkilerinin görülmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Diğer yandan dün gece toplanan Bakanlar Kurulu ardından OHAL’ın 3 ay daha uzatılması için meclise gönderilmesi içeride risk iştahını bozacak bir diğer unsur.
Küresel piyasalarda ise yeni günde görünüm karışık. Dolar karşısında değer kazanan yenle birlikte Nikkei endeksi %0,33 primle pozitif tarafta kalmayı başarırken, Shanghai endeksi %0,17 ekside. Dünkü güçlü kapanışın ardından ABD vadelileri bugün %0,6 ile yatay seyir izliyor.
İşsizlik oranı Ocak ayında %13 oldu. 2016 yılı Aralık ayında %12,7 olan işsizlik oranı Ocak 2017’de %13’e yükseldi. Genç nüfusta işsizlik oranı Ocak'ta %19,2'den %24,5'e yükselirken, genç erkekte işsizlik %18,4'den %22,6'ya, genç kadında ise %20,5'den %28,1'e çıktı.
Günün ajandası… Yurtiçinde önemli veri akışının bulunmadığı günde ABD’den saat 15:30’da Mart ayı inşaat başlangıçları ile inşaat izinlerini, saat 16:15’de ise Mart ayı sanayi üretimi verilerini alacağız.

Şirket Haberleri ile Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar:

Hafta başından bu yana küresel piyasaları etkisi altına alan jeopolitik riskler fiyatlamalarda etkili olmaya devam ediyor. Dün Avrupa borsalarında satış baskısı sürerken,  Wall Street endeksleri düşüşünü sürdürdü. Trump’ın Suriye’ye yönelik açıklamaları ise sürüyor. Trump Suriye’deki iç savaşı bitirme zamanının geldiğini ifade ederken, Rusya ile ilişkilerin en düşük seviyede kalabileceğini belirtti. Jeopolitik gelişmelerin etkisiyle altının onsu bu sabah 1.288 dolar ile Kasım 2016’dan bu yana en yüksek seviyeye yükselirken, ABD 10 yıllıkları 2,22’ye geriledi.

Diğer yandan FOMC’de oy hakkı bulunan Dallas Fed Başkanı Kaplan’ın Fed’in bu yılsonuna doğru bilanço küçültmesine başlayabileceği yönündeki açıklamaları da önemli. Fed’in bu yıl içerisinde 2 adet faiz artışını halihazırda fiyatlayan piyasaları bilanço küçülmesi bir miktar rahatsız ediyor.

İçeride ise hafta sonu gerçekleşecek referandum öncesinde pozitif fiyatlamalar görülüyor. Küresel hisse senedi piyasalarından pozitif yönde ayrışan BIST100 endeksi 91.500 direncini aşamasa da günü %0,05 değer kazancıyla 90.952 puandan tamamladı. Trump’ın dolar karşıtı söylemlerine devam etmesi ise dolardaki güç kaybını hızlandırıyor.  Dolardaki değer kaybıyla birlikte Asya seansında 3,6449’a kadar gevşeyen USD/TL’de an itibariyle işlemler 3,6534’ten geçmekte.

Yeni günde Asya piyasalarında ise görünüm karışık.Çin’de dolar bazında ihracat %4,3 beklentilerinin üzerinde %16,4 artış göstermesinin ardından Shanghai endeksi artı tarafta kalmaya çalışırken, güçlenen yenle birlikte Nikkei endeksi %0,58 ekside. Dünkü satışların ardından bu sabah ABD vadelileri %0,09 primli işlem görüyor.

Günün ajandası… İçeride veri akışının olmadığı günde Almanya’dan tüketici fiyatlarını alacağız. ABD tarafında ise veri akışı yoğun.Saat 15:30’da Mart ayı üretici fiyatları ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları, saat 17:00’da Michigan tüketici güveni açıklanacak.

Şirket Haberleri ile Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

Yazar: Anadolu Yatırım

Jeopolitik riskler risk iştahını zayıflatmaya devam ediyor. Suriye’de yaşanan kimyasal silah kullanımı ardından geçen Cuma ABD’nin Suriye’ye müdahalesinin yanı sıra ABD ile K. Kore arasında gerilen ipler riskten kaçışı tetikliyor.

Güvenli liman algısıyla dün %1’in üzerinde değer kazanana altının onsu bu sabah 1.279 seviyesine kadar yükselirken, ABD 10 yıllıkları %2,28 seviyesine kadar geriledi.

Haftaya %3,1’lik yükselişle başlayan BIST 100 endeksi de küresel piyasalardaki satışlara ayak uydurarak günü %0,37 kayıpla tamamladı. Gelişen ülke kurları arasında ise TL ve G. Afrika randı pozitif yönde ayrışarak dolar karşısında değer kazandı. Dün 3,6970 seviyesine kadar gevşeyen USD/TL’de bu sabah işlemler 3,6988’den geçmekte.

Yeni günde Asya piyasalarında da jeopolitik risklerin fiyatlandığını görüyoruz.

Güvenli liman talebiyle yenin değerlenmesi sonrasında Nikkei endeksi%1,31 değer kaybediyor.Çin’de aylık bazda %0,9’luk artışla beklentileri karşılayan tüketici fiyatlarına rağmen Shanghai endeksi ise %0,43 kayıpla işlem görmekte.Dünkü satışların ardından ABD vadelileri de %0,06 ekside.

Cari işlemler açığı beklentilere paralel geldi.

Cari işlemler dengesi Şubat ayında beklentiler paralelinde geçen senenin aynı ayına göre 564 milyon dolar artışla 2,53 milyar dolar açık verdi. Böylelikle 12 aylık cari açık 33,1 milyar dolardan 33,7 milyar dolara yükseldi. Şubat ayı cari işlemler açığındaki artışta ise dış ticaret açığında yaşanan 546 milyon dolarlık artış etkili olurken, söz konusu dönemde seyahat gelirleri 20 milyon dolar artarak 502 milyon TL’ye yükseldi.

Günün ajandası…

Bugün bu hafta içerisinde veri akışı açısından en sakin gün. Gün içinde içeride ve dışarıda önemli bir makroekonomik veri akışı bulunmazken, saat 17:00’da FOMC’de oy hakkı bulunan Dallas Fed Başkanı Kaplan’ın konuşması takip edilecek.

 

Şirket Haberleri ile Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

Yazar: Anadolu Yatırım

 

Yurtiçi piyasalar haftaya pozitif bir başlangıç yaptı. Beklentileri karşılamayan Şubat ayı sanayi üretimi rakamlarına rağmen BIST100 endeksi bankacılık hisseleri öncülüğünde ilk işlem gününü %3,1 yükselişle 91.240 puandan tamamlarken (bankacılık endeksi %5,87), USD/TL gün içinde 3,72’nin altına gevşese de bu seviyede tutunamadı ve günü 3,7296’dan kapadı. An itibariyle işlemler hafif düşüşle 3,7242’den geçmekte.

Asya piyasalarında ise bu sabah satış ağırlıklı bir seyir var.Jeopolitik riskler risk algısını etkilemeye devam ederken, güçlü yen sonrasında Nikkei endeksi bu sabah %0,42 değer kaybederken, Shanghai endeksi %0,72 ekside. Dünkü yatay kapanışın ardından ABD vadelileri ise bu sabah %0,12 kayıpla işlem görüyor. Güvenli liman altın ise gücünü korumaya devam ediyor. ABD’nin Suriye müdahalesi sonrasında 1.270 dolara yükselen altının onsu sabah itibariyle 1.257 dolar seviyesinde.

Sanayi üretimi hayal kırıklığı yarattı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Şubat ayında %3,1 olan piyasa medyan tahmininin altında geçen senenin aynı dönemine göre %1 artış gösterirken, aylık bazda %0,4 azaldı. Arındırılmamış seride ise aylık bazda azalış %2,6 oldu.Yıllık bazda zayıf seyreden sanayi üretiminde madencilik ve taşocakçılığı sektöründeki daralma etkili olurken, aylık bazda azalışta imalat sanayinde yaşanan %0,9’luk düşüş etkili oldu.Şubat ayında zayıf seyreden sanayi üretimi ilk çeyrek büyümesi açısından negatif bir sinyal.Mart ayı sanayi üretimi rakamı ilk çeyrek büyümesi için önemli olacak.

Bugün saat 10:00’da Şubat ayı ödemeler dengesi istatistiklerini alacağız. Geçen yılın Şubat ayında 1,96 milyar dolar olarak gerçekleşen cari işlemler açığının bu yılın Şubat ayında 2,5 milyar dolara yükselmesi yönünde. Ocak ayında cari açık 2,76 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Günün kalanında ise yurtiçinde önemli bir veri akışı bulunmuyor. Dışarıda saat 11:30’da İngiltere’den Mart ayı enflasyon rakamlarını, saat 12:00’da ise Almanya’dan Zew ekonomik güveni ve Euro Bölgesi sanayi üretimini alacağız.

 

Şirket Haberleri ile Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

Yazar: Anadolu Yatırım

Tutanaklar sonrası küresel piyasalarda satış ağırlıklı bir seyir var. Dün Wall Street endeksleri son 2 yılın en güçlü artışını gösteren özel sektör istihdamına rağmen tutanaklar sonrasında negatif kapanış gerçekleştirdi. Bu sabah vadelilerde de %0,21 ile değer kayıpları sürüyor. Trump-Xi görüşmesi öncesinde Shanghai endeksi %0,25 primli iken, Nikkei endeksi %1,51 ekside. Gün boyu satışların ön planda olduğu TL’de ise tutanaklar sonrasında kayıplar bir miktar arttı. Günü 3,6998’den tamamlayan USD/TL’de an itibariyle işlemler 3,7169’dan geçmekte.

ABD Başkanı Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi bugün ABD’de bir araya gelecek. İki gün sürecek olan görüşmeler Çin-ABD arasındaki ilişkilerin geleceği açısından oldukça önemli olacak. Hatırlanacağı üzereTrump ABD’de başkanlık koltuğunu devraldıktan sonra Çin’i kur manipülasyonu ile suçlamıştı.   

14-15 Mart FOMC Tutanakları açıklandı... Tutanaklardan çok da sürpriz detaylar çıkmadığını belirtelim. Fed yetkililerinin büyük çoğunluğu kademeli faiz artışının, enflasyon ve istihdam hedefleriyle uygun olduğunu düşünürken, faiz artışına karşı çıkan tek üye Minneapolis Fed Başkanı Kashkari, son verilerin ek bir ilerlemeye işaret etmediği görüşünü taşıyor. Tutanakların neredeyse tek önemli ayrıntısı ise bilançoya ilişkin detaylar. Yetkililer 4,5 trilyon dolarlık bilançonun da bu yıl içinde azaltılabileceğini düşünmekte. Bilançonun azaltılabileceği görüşünün destek bulması ise piyasaların canını bir miktar sıktı diyebiliriz.

Günün ajandası...Bugün veri akışı oldukça sakin. İçeride önemli bir veri akışı bulunmazken, saat 16:30’da ABD’den haftalık işsizlik maaşı başvurularını alacağız.

Yarın açıklanacak ABD Mart ayı istihdam raporu öncesinde özel sektör istihdamı ise oldukça güçlü geldi. 190 bin olan piyasa beklentisinin üzerinde 263 bin gelen Mart ayı ADP özel sektör istihdamı son 2 yılın en yüksek artışına işaret ediyor.

 

Şirket Haberleri ile Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

Ekli Dökümanlar:

GÜNE BAKIŞ

Avrupa ve ABD endekslerinde yükseliş çabalarının görüldüğü günde içeride gelişen ülke kurlarındaki satış baskısıyla TL’de yaşanan kayıpların endekse yansıması görüldü ve endeks günü %0,06 kayıpla 88.613 puandan tamamladı. Dün akşam saatlerinde 3,6890’a kadar yükselen ve günü 3,6787’den tamamlayan USD/TL’de an itibariyle işlemler 3,67’nin hemen üstünden geçiyor.

Yeni günde Asya piyasaları da pozitif havayı devralarak kayıplarını telafi etmeye çalışıyor.

Haftanın ilk iki işlem gününde kapalı olan Shanghai endeksi %1,22 primli iken, yendeki değerlenmeye rağmen Nikkei endeksi %0,20 artıda. Dünkü pozitif kapanışın ardından ABD vadelileri ise bu sabah %0,02 ekside.

14-15 Mart FOMC toplantı tutanakları açıklanacak.

Fed bu yılın ilk faiz artışını Mart ayı toplantısında gerçekleştirerek politika faiz aralığını %0,50-0,75’den %0,75-1,0’e çekmişti. Öte yandan bu yıl için 3 adet faiz artışı öngörüsü korunmuştu. Her ne kadar Yellen Mart ayından gerçekleştirdiği basın toplantısında detayları verse de toplantı tutanakları yılın kalanında yol haritasının nasıl şekilleneceğinin yorumlanması açısından önemli olacak. Fed’in bu ay toplantısı olmadığını da belirtelim. En erken FOMC toplantısı 2-3 Mayıs tarihinde gerçekleşecek.

Fed’in yakından takip ettiği Cuma günü alacağımız istihdam verileri öncesinde bugün saat 15:15’de açıklanacak ADP özel sektör istihdamı, tarım dışı istihdam verisine ışık tutması açısından önemli. Şubat ayında 235 bin olan özel sektör istihdamının Mart ayında 185 bine gerilemesi bekleniyor.

Öte yandan bugün Almanya, Euro Bölgesi, İngiltere ve ABD’den alacağımız Mart ayı hizmet PMI verileri ajanda da yerini almakta.

 

Şirket Haberleri ile Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz. 

Yazar: Anadolu Yatırım