Anadolu Yatırım

Günlük Bülten

Günlük Bülten Arşivi

Son Eklenen Günlük Bültenler

Merkez Bankasının beklentiler paralelinde gelen faiz kararını takip ettiğimiz günde içeride jeopolitik gelişmeler etkili olmaya devam ediyor. Afrin’e harekat hazırlığı sürerken dün Genelkurmay Başkanı Akar ve Mit Müsteşarı Fidan Rus yetkililerle görüşmek için Rusya’ya giderken, dün gece saatlerinde ise ABD Dışişleri sözcüsünden Türkiye’ye Afrin adımını atmama yönünde çağrı geldi. Yeni günde jeopolitik gelişmeler önemle takip edilecek.

Haftanın son işlem gününde küresel piyasalarda görünüm zayıf…Bu sabah 4. geçici bütçenin onaylanmasıyla kapanmanın eşiğinden dönen ABD hükümetinin ardından bu sabah vadeliler yatay seyrediyor. Asya piyasalarında ise görünüm alıcılı. (Nikkei %0,16, Shanghai %0,52) Yeni günde dolar sakin seyrederken, ABD 10 yıllıkları 2,64 ile 2016 Aralık’tan bu yana en yüksek seviyesine yükseldi.  USDTRY’de işlemler ise yatay seyirle 3,77’nin hemen üzerinden geçiyor.

Bugün seans sonrasında Fitch’ten Türkiye kredi notu değerlendirmesini alacağız. Türkiye’nin mevcut durumda kredi notunu “BB+” ile yatırım yapılabilir seviyenin altında ve görünümünü “Durağan”da değerlendiren Fitch’in not ve görünümde değişikliğe gitmesini beklemiyoruz.

Bugün ayrıca saat 10:00’da Almanya’dan ÜFE verisini, saat 18:00’da ise ABD’den Michigan tüketici güvenini alacağız.

TCMB beklenildiği gibi faizlerde değişikliğe gitmedi… TCMB dün beklenildiği gibi faizlerde değişikliğe gitmeyerek politika faizini %8’de, faiz koridorunu %7,25-9,25’te ve geç likidite penceresi borç verme faiz oranını ise %12,75’te sabit bıraktı. Merkez Bankası’nın karar metninde birkaç detayın dışında genel anlamda bir değişikliğe gitmediğini görüyoruz. Bir önceki karar metninden farklı olarak kredilerde hızlı artış gözlendiğine dair ifade kalkarken, “enflasyon görünümünde baz etkisi ve geçici faktörlerden bağımsız, belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecek” ifadesinin eklendiğini görüyoruz. Dolardaki zayıflıkla gelişen ülke kurlarında esen olumlu havaya rağmen içeride tekrar nükseden jeopolitik risklerin TL’ye yansımaları ve enflasyonun gidişatı önümüzdeki süreçte belirleyici olacak. 

Yazar: Anadolu Yatırım

Güçlenen dolarla birlikte yükselen kurlara rağmen BIST100 endeksi günü %1,90 primle 116.593 puandan tamamladı. Dün 3,8325’e kadar yükselen USDTRY’de an itibariyle işlemler düşüşle 3,81’in hemen aşağısından geçiyor.

Yeni günde Asya piyasalarında görünüm karışık.Saat 10:00’da açıklanacak Çin 4Ç17 büyüme verisi öncesinde Shanghai endeksi %0,38 değer kazanırken, Nikkei endeksi %0,49 ekside. Çin’de 4Ç17 büyümesinin yıllık %6,7’ye gerilemesi bekleniyor. Dünkü pozitif seyrin ardından ABD vadelileri ise yeni günde %0,13 kayıpla işlem görüyor.

Bugün gözler TCMB’de olacak.Saat 14:00’da Merkez Bankası’ndan faiz kararını alacağız. Mevcut durumda politika faizi %8, faiz koridoru %7,25-9,25 bandında bulunurken, Merkez bankası piyasayı  %12,75 olan geç likidite borç verme faiz oranı ile fonluyor. Bir önceki toplantısında Merkez Bankası sürpriz bir şekilde piyasa beklentilerini karşılamayarak geç likidite penceresi borç verme oranında 50 baz puanlık artışa giderek %12,25’den %12,75’e çekmişti. Aralık ayında yükselen manşet ve çekirdek enflasyona rağmen yılın ilk çeyreğinde enflasyonun gevşeyeceği beklentisiyle daha sert bir sıkılaştırmaya gitmeyen Merkez Bankası’nın bu toplantıda da herhangi bir aksiyon almasını beklemiyoruz. Merkez Bankası’nın faiz karar metni ise gelecek dönem aksiyonunun belirlenmesi açısından detaylıca incelenecek.

Diğer yandan içeride jeopolitik gelişmeleri ve Almanya ile ilişkilerin düzelme beklentilerinin artığı mevcut durumda  gelen açıklamaları izlemeye devam edeceğiz.

Dışarıda ise ABD’den inşaat izinleri ile konut başlangıçları, haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve Philadelphia Fed imalat endeksi ajandada yer alıyor.

 

Araştırma Bölümü

Saygılarımızla.

 

 

Twitter adresimiz içintıklayınız...

 

Facebook adresimiz içintıklayınız...

 

Uyarı:

 

Burada verilen öneri, tamamen teknik analiz çalışmalarımıza dayanmaktadır. Bu grafiğe göre verilen stop-loss, alım-satım, destek-direnç seviyeleri, öneride verilen yorum çerçevesinde uygulanmalıdır. Önerinin kullanıcı tarafından uygulanması halinde, önerilerin kapatılmaması kararı da kullanıcıya aittir. Bu öneride, şirketin mali verilerine dayanan temel analizimiz dikkate alınmamıştır. Bu açıdan temel analizimize göre verilen tavsiyelerle tutarlı olmayabilir. Stop loss seviyesinin altına inilmesi ya da vade tercihine göre belirtilen hedeflere ulaşılması halinde alınan pozisyonlar kapatılmalıdır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler,yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bu rapor tarafımızca doğruluğu ve güvenilirliği kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlanmış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan kurum çalışanları ile Anadolubank A.Ş. ve Anadolu Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.'nin herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Yazar: Anadolu Yatırım

Sınır ötesi operasyonun gündeme gelmesi ile birlikte jeopolitik risklerin haftanın ilk işlem gününde sert bir şekilde fiyatlandığı BIST100 endeksi ABD’nin Afrin operasyonunda Türkiye’nin karşısında yer almayacağı beklentileriyle kayıplarının neredeyse tamamını geri aldı ve günü %2,01 primle 114.418 puandan tamamladı. Dün 3,83’ün üzerini gören USDTRY ise 3,7850’ye kadar gevşedi. An itibariyle kurda işlemler dolardaki güçlenmeyle birlikte yükselişle 3,81’in hemen üzerinden geçiyor.

Yeni günde Asya piyasalarında görünüm karışık, dolar ise güçleniyor…Asya piyasalarında yeni günde görünüm karışık (Nikkei -%0,27, Shanghai %0,33). ABD piyasalarındaki dünkü kayıpların ardından vadeliler bu sabah Dow vadelileri %0,28, S&P vadelileri %0,06 primli. Dolar ise yeni günde yönünü yukarı çevirmiş durumda. 

Bugün içeride önemli makroekonomik veri akışı bulunmazken, sınır gelişmelerini izlemeye devam ediyoruz. Bugün MGK’nın olağan toplantısı gerçekleştirilecek ve toplantısının ana konusu sınır gelişmeleri olacak.

Dışarıda ise saat 13:00’da Euro Bölgesi’nden Aralık ayı TÜFE verisi, ABD’den saat 17:15’de Aralık ayı sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı açıklanacak. Ayrıca saat 22:00’da Fed’in Bej Kitap raporunu alacağız. Bej Kitap raporu ABD ekonomik görünümünün değerlendirilmesi açısından önemli.

Fed Başkanlarının ajandası ise yoğun olacak.Bugün FOMC’de oy hakkına sahip olmayan üyelerden Chicago Fed Başkanı Evans ve Dallas Fed Başkanı Kaplan’ın yanı sıra bu yıl oy hakkına sahip üyelerden Cleveland Fed Başkanı Mesters’ın açıklamaları bulunuyor. Fed Başkanlarının faiz artışının zamanına ve miktarına ilişkin açıklamaları dolar tarafında takip edilecek. 

Yazar: Anadolu Yatırım

ABD piyasalarının kapalı olduğu haftanın ilk işlem gününde Avrupa borsalarında, değer kaybeden doların yanı sıra ECB’nin varlık alımlarını sonlandıracağı beklentileriyle güçlenen Euro ile 1,23’e yaklaşan EURUSD paritesi eşliğinde karışık seyir izlenirken, içeride satışlar ön plandaydı. Dolardaki zayıflığa rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afrin harekatına işaret eden açıklamalarıyla USDTRY gelişen ülke kurlarından negatif yönde ayrışarak 3,80’nin üzerine yerleşti. BIST100 endeksi ise kurlardaki yükselişle günü %2,17 kayıpla 112.159 puandan tamamladı.

Yeni günde küresel piyasalarda görünüm pozitif iken kurlarda tansiyon sürüyor… Dolar gücünü kaybetmeye devam etmesine rağmen TL’de tansiyon sürüyor. Sabah itibariyle 3,8242’yi gören USDTRY’de an itibariyle işlemler 3,82’nin hemen aşağısından geçiyor.

Dow Jones vadeliler %0,7 primli. Asya piyasalarında da görünüm alıcılı seyrediyor. (Shanghai %0,51, Nikkei %0,97) Yeni günde USDTRY işlemler yükselişle

Bugün veri akışı sakin.İçeride önemli bir makroekonomik veri akışı bulunuyor. Dışarıda saat 10:00’da Almanya’dan, 12:30’da İngiltere’den Aralık ayı TÜFE rakamlarını, 16:30’da ise ABD’den NY imalat endeksini alacağız.

İçeride bu hafta Perşembe günü TCMB’nin faiz kararına ve sınır ötesi gelişmelere odaklanmaya devam edeceğiz. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi Merkez Bankası’ndan bu toplantıda herhangi bir aksiyon beklememeye devam ediyoruz. Dün endekste sert satışlara yol açan harekatın habercisi açıklamalar bugün de önemle takip edilecek. 

Yazar: Anadolu Yatırım

Dün beklentilerden zayıf gelen ABD üretici fiyatlarının da desteğiyle dolarda yön tekrar aşağıda çevrilirken, gevşeyen kurlar ve bazı sektörlere gelecek teşvik beklentilerinin eşliğinde BIST100 endeksi satışların ardından yönünü tekrar yukarı çevirdi ve günü %0,99 primle 114.719 puandan tamamladı.

Haftanın son işlem gününde hisse senedi piyasalarında zayıf seyir izlenirken, gelişen ülke kurlarının geneli dolar karşısında gücünü koruyor. Dünkü rekor yükselişlerin ardından ABD vadelileri bu sabah yatay hareket ediyor. Dolardaki zayıflıkla birlikte gelişen ülke kurlarının geneli dolar karşısında gücünü koruyor. Dün 3,7718’den gücü tamamlayan USDTRY’de işlemler hafif yükselişle 3,7753’den geçiyor.  Çin’den sabah alınan rakamlara göre 2017 yılı Aralık ayında dolar bazında ihracat beklentilerin üzerinde %10,9 artış gösterirken, ithalat artışı %4,5 artışla beklentilerin altında kaldı ve böylelikle dış ticaret dengesi 54,6 milyar dolar (beklenti 37 milyar dolar) fazla verdi. Shanghai endeksi yeni günde %0,18 değer kaybederken, Nikkei endeksi %0,31 ekside.

Bugün içeride Kasım ayı cari işlemler dengesini alacağız. Ekim ayında 3,83 milyar dolar olan cari açığın Kasım ayında 3,9 milyar dolar olması bekleniyor. Bugün ayrıca TCMB Ocak ayı beklenti anketi açıklanacak.

Dışarıda ise ABD’den alacağımız Aralık ayı TÜFE verisi piyasaların odağında olacak. Dün açıklanan yıllık manşet ÜFE %3 beklentisini altında %2,6, yıllık çekirdek ÜFE ise %2,5 beklentisin altında kalarak %2,3’e gerilemişti. Beklentilere baktığımızda yıllık manşet TÜFE’nin %2,2’den %2,1’e gerilemesi, çekirdek TÜFE’nin ise yıllık %1,7’de kalması bekleniyor. Özellikle çekirdek TÜFE tarafında beklentilerin karşılanmaması dolardaki zayıflamanın devamına yol açabilir. Ayrıca bugün ABD’den perakende satışlar verisi de izlenecek. 

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar:

 

Geride bıraktığımız günde elinde yüksek ABD tahvili bulunduran Çin’in ABD tahvillerini daha az cazip bulduğuna ilişkin basına yansıyan haberin ardından tahvil faizlerindeki yükselişle birlikte gelişen ülke kurlarında yaşanan baskı öne çıktı. Diğer yandan TL’nin sınır ve iç siyasi gelişmeler eşliğinde gelişen ülke kurları arasında dolar karşısında en fazla değer kaybeden para birimlerinin arasında olduğunu görüyoruz. USDTRY gün içinde 3,8071’e kadar yükselirken, günü 3,8004’ten tamamladı. BIST100 endeksi ise gün içinde 112.884 puanda kadar gevşedikten sonra günü %1,25 kayıpla 113.589 puandan kapatmayı başardı.

Yeni günde küresel piyasalarda görünüm zayıf. Dün rekor seviyelerden gevşeyen Wall Street endekslerinin ardından bu sabah vadeliler %0,11 primli. Asya piyasalarında ise görünüm zayıf. Nikkei endeksi %0,64 değer kaybederken, Shanghai endeksi %0,07 aşağıda. Dün Çin’in ABD tahvillerini daha az cazip bulduğu haberleriyle 2,60’a yaklaşan ABD 10 yıllıkları bu sabah 2,53 seviyesinde. USDTRY'de ise işlemler düşüşle 3,7888’den geçiyor.

Bugün ABD’den alacağımız Aralık ayı ÜFE verisi ajandada öne çıkıyor.Saat 16:30’da açıklanacak veride ABD’de çekirdek ve manşet üretici fiyatlarının aylık %0,2 artış göstermesi bekleniyor. Yarın açıklanacak TÜFE verisi ise Fed beklentilerini şekillendirmesi dolayısıyla doların seyri açısından önemli olacak.

Ajandada ayrıca bugün Euro Bölgesi Aralık ayı sanayi üretimi, ECB toplantı tutanakları ve ABD’den haftalık işsizlik maaşı başvuruları bulunuyor. İçeride ise önemli bir makroekonomik veri akışı bulunmuyor. 

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar:

 

Yeni yıla zayıf başlayan dolar hafta başından bu yana yönünü yukarı çevirirken dün gelişen ülke kurları baskı altında kaldı. Özellikle dün gelişen ülke kurları arasında TL’nin dolar karşısında kayıplarda öne çıktığını söylemek mümkün. Gün içinde 3,7787’ye kadar yükselen USDTRY günü 3,7703’den tamamlarken, BIST100 endeksi gün içinde yükselen kur ve faizlerin baskısıyla 115 bin puanın altına gevşedi ve %1,1 düşüşle 115.023 puandan kapattı. Avrupa ve Wall Street endekslerinde ise pozitif görünümün devam ettiğini görüyoruz. Dün Wall Street endeksleri rekor seviyelerde tutunurken, Almanya’da %3,4 artış ile beklentileri aşan sanayi üretimiyle güçlü ekonomik görünüm beklentileriyle alımlar sürdü.

Yeni günde küresel piyasalarda görünüm zayıf. Dünkü yükselişlerin ardından ABD vadelileri yatay eksi seyrederken, Asya piyasalarında kayıplar var. Çin’de Aralık ayı TÜFE yıllık %1,9 artış beklentisinin bir miktar altında %1,8 açıklanırken, yıllık ÜFE %4,9 ile beklentileri aştı. Shanghai endeksi bu sabah %0,33 değer kaybederken, Nikkei endeksi dolar karşısında değer kazanan yenin baskısıyla %0,17 ekside.

Yeni günde dolarda güçlenme çabaları devam ediyor. Gelişen ülke kurlarının genelinde dolar karşısında kayıplar öne  çıkarken, USDTRY’de işlemler 3,7731’den geçmekte.

Makroekonomik ajanda bugün de zayıf olacak. Saat 12:30’da İngiltere’den sanayi üretimi rakamını alacağız. Ayrıca FOMC’de oy hakkı bulunmayan Chicago Fed Başkanı Evans ve St. Louis Fed Başkanı Bullard’ın bugün açıklamaları ajandada yer alıyor. 

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar:

Büyüme için pozitif bir tablo çizen sanayi üretiminin ve küresel olumlu havanın eşliğinde 117.784 puana kadar yükselen BIST100 endeksi, günün ikinci yarısında gelen satışlarla günü %0,29 düşüşle 116.305 puandan tamamlarken, USDTRY yönünü yukarı çeviren dolarla birlikte 3,75’in üzerine çıktı. Yeni günde kurda işlemler 3,75 seviyesinin hemen aşağısından geçiyor.

Yeni günde küresel piyasalarda görünüm zayıf…Dün Dow Jones haricinde rekor yükselişlerini devam ettiren Wall Street endekslerinin ardından bu sabah ABD vadelileri karışık seyrediyor. Nikkei endeksi %0,58 primle işlem görürken, Shanghai endeksi %0,04 ekside.

Bugün veri akışı oldukça zayıf.Saat 10:00’da Almanya’dan Kasım ayı sanayi üretimi rakamını alacağız. Saat 18:00’da ise bu yıl oy hakkı bulunmayan Minneapolis Fed Başkanı Kashkari’nin açıklamaları takip edilecek. İçeride ise 2 yıl vadeli tahvil ihalesi dışında önemli bir makroekonomik veri akışı bulunmuyor.

Sanayi üretimi Kasım ayında beklentileri aştı…Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Kasım ayında %4,9 artış beklentisinin üzerinde %7 artış gösterdi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi aylık %0,3, arındırılmamış seride sanayi üretimi yıllık %6,9 arttı. Kasım ayında ara malı üretimi yıllık %7,8, sermaye malı üretimi yıllık %10,9 artış göstererek sanayi üretimine güçlü katkı sağlarken, dayanıklı tüketim malı yıllık %2,6 azaldı. Genel olarak değerlendirildiğinde Ekim ayında yaşanan %7,4 artışın ardından sanayi üretiminin gücünü koruyarak %7 yükselmesi 2017 yılı son çeyrek büyümesi için olumlu bir tablo çiziyor.

 

Şirket Haberleri,Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

 

 

Araştırma Bölümü

 

Saygılarımızla.

 

 

Twitter adresimiz içintıklayınız...

 

Facebook adresimiz içintıklayınız...

 

 

 

 

Uyarı:

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bu rapor tarafımızca doğruluğu ve güvenilirliği kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlanmış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan kurum çalışanları ile Anadolubank A.Ş. ve Anadolu Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.'nin herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Yazar: Anadolu Yatırım

Küresel piyasalarda risk iştahı artarken endekste kar satışları devam ediyor…

Güne 3,78’in üzerinde başlayan USDTRY’nin dolardaki zayıflama ile birlikte 3,74’ün aşağısına gevşemesine ve küresel taraftaki pozitif seyre rağmen BIST100 endeksi gün içinde 117.259 seviyesine kadar yükselse de günü %0,48 düşüşle 115.491 puandan tamamladı.

Yeni günde küresel tarafta risk iştahı artmaya devam ediyor.

Dün Wall Street endeksleri rekorla kapandı. Yeni günde ABD vadelilerinde alımlar sürüyor. Asya piyasalarında da görünüm pozitif. Nikkei endeksi %0,86, Shanghai endeksi %0,09 primli. Dolar endeksi ise 92 seviyesinin altında zayıf seyrini sürdürüyor. Dün 3,7483’den günü kapatan USDTRY’de işlemler 3,75’im hemen üzerinden geçmekte.

Bugün piyasaların gözü ABD Aralık ayı istihdam raporunda olacak.

İstihdam raporunda ortalama saatlik kazançlara dikkat çekmeye devam ediyoruz.2017 yılıKasım ayında beklentileri karşılamayarak %0,2 artış gösteren ortalama saatlik kazançların Aralık ayında aylık %0,3 artış göstermesi bekleniyor. Tarım dışı istihdam artışı beklentisi ise 190.000 seviyesinde. Tarım dışı istihdam artışının ve ortalama saatlik kazançların beklentileri aşması zayıflayan dolarda yönü tersine çevirebilir.

Gün içinde ayrıca Almanya perakende satışlar, Euro bölgesi TÜFE ve ABD’den ISM hizmet PMI’ı ile fabrika siparişleri ajanda da yer alıyor. İçeride ise önemli bir veri akışı bulunmuyor.

 

Şirket Haberleri,Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz. 

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar:

ABD'de görülen Atilla davasında jüri 6 suçlamayla yargılanan Halkbank eski yöneticisi Hakan Atilla'yı 'kara para aklama' hariç 5 suçlamadan suçlu buldu. Ceza savcı Berman tarafından 11 Nisan'da görülmesi beklenen duruşmada verilecek. Dün akşam saatlerinde açıklanan jüri kararı TL'de satış baskısı yarattı ve USDTRY 3,78'in üzerine yerleşti. An itibariyle işlemler dolardaki sakin seyirle birlikte 3,78’in hemen aşağısından geçiyor.

Dün ayrıca Aralık ayı FOMC tutanaklarını da takip ettik. Tutanaklarda yetkililer arasında 2018 yılında 3 adet faiz artırımı konusunda ve enflasyon konusunda fikir aykırılıklarının olduğunu görüyoruz. Ayrıca yetkililer vergi indirimlerinin de harcamalara da olumlu katkı sağlayacağı görüşünde bulunmuş. Dün Wall Street endekslerindeki rekor kapanışların ardından bu sabah ABD vadelilerinde pozitif seyir sürüyor. Beklentileri aşan PMI verilerinin ardından Asya piyasalarında da görünüm alıcılı. 2 gündür kapalı olan Nikkei endeksi bu sabah BoJ Başkanı Kuroda’nın rekor teşviklerin sürdürüleceğini de yinelemesiyle %3’e yakın değer kazanırken, Shanghai %0,58 primli. Günler sonra dün tekrar yönünü yukarı çeviren dolar endeksi ise sabah itibariyle yatay seyrediyor.  

Bugün veri akışı sakin…Almanya, Euro Bölgesi ve ABD’den hizmet PMI verilerini, yine ABD’den ADP özel sektör istihdamı ve haftalık işsizlik maaşı başvurularını alacağız. İçeride ise önemli bir veri akışı bulunmuyor.

2017 yılı enflasyonu %11,92 oldu.Aralık ayında tüketici fiyatları yıllık %11,69 beklentisinin bir miktar üzerinde %11,92 olurken, aylık artış %0,49 beklentisinin üzerinde %0,69 olarak gerçekleşti. Yıllık TÜFE’ye en büyük katkı 3 puan ile gıda grubundan, ikinci büyük katkının ise 2,97 puanla ulaştırma grubundan geldi. Çekirdek TÜFE ise %12,08’den %12,30’a gerilerken, yıllık yurt içi üretici fiyatları %17,30’dan %15,47’ye geriledi. Son 14 yılın en yüksek seviyesine ulaşan TÜFE’nin Orta Vadeli Program’a göre 2017 yılında %9,5 olarak gerçekleşmesi beklenirken, TCMB’nin tahmini %9,8 düzeyindeydi. 2018 yılı ilk çeyreğinde enflasyonda düşüş beklenmekle birlikte, çekirdek TÜFE’de devam eden yükselişin de dikkat çekici olduğunu düşünüyoruz. 

 

Şirket Haberleri,Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz. 

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar: