Anadolu Yatırım

Günlük Bülten

Günlük Bülten Arşivi

Son Eklenen Günlük Bültenler

HAFTANIN ÖNEMLİ GÜNDEM MADDELERİ

23 Temmuz Pazartesi              Türkiye Tüketici Güven Endeksi

24 Temmuz Salı                      TCMB Faiz Kararı

                                               Euro Bölgesi ve ABD PMI Verileri

25 Temmuz Çarşamba            Türkiye Reel Kesim Güven Endeksi, KKO

26 Temmuz Perşembe            ECB Faiz Kararı ve Draghi’nin Konuşması

27 Temmuz Cuma                  ABD 2Ç18 Büyüme

Bu hafta sınav haftası...

TCMB yarın Temmuz ayı PPK toplantısını gerçekleştirecek. Yükselen enflasyon sonrasında sıkı para politikası çerçevesinde bu yıl 500 baz puanlık faiz artışına giden TCMB’den enflasyonda devam eden yükseliş ve kurlarda sönmeyen ateşin eşliğinde piyasalar bu toplantıda 100 baz puan artış bekliyor. TCMB’nin geçen hafta düzenlediği ankette yılsonu TÜFE %12,28’den %13,88’e çıkarken geçen ay sonu itibariyle yıllık enflasyon %15,39’a çıkmıştı.

Yeni kabine sonrasında OVP ile yeni yol haritasının açıklanmasını bekleyen piyasalarda kısa vadeli görünüm somut adımlarla birlikte güvenin artırılmasına bağlı olacak. Sadece faiz artışı ile kur ve enflasyonda düşüşün sağlanması zor. Bu açıdan TCMB’nin bu haftaki faiz kararından çok yeni kabinenin yeni yol haritası ile güveni sağlayıp sağlayamayacağı orta vadeli beklentiler açısından kritik. Keza G-20 toplantısı için Arjantin’e giden Maliye ve Hazine Bakanı Albayrak’ın yaptığı açıklamasında piyasa dostu mesajlar verdiğini söylemek mümkün. Piyasa ile güçlü iletişim kuracaklarını belirten Albayrak, yeni OVP’nin Eylül’den önce açıklanacağını ve enflasyonda belirgin iyileşme sağlanacağını ifade etti. Yeni OVP piyasalar için oldukça önemli olacak.

Yurtdışında ise Perşembe günü ECB faiz kararı ve Başkan Draghi’nin konuşmasını, Cuma günü ABD’de 2.Çeyrek GSYH verisini takip edeceğiz. Ayrıca Trump’ın faiz konusundaki son açıklamalarının yankılarını izlemeye devam edeceğiz. Fed’in faiz artırımlarının ekonomik toparlanmayı bozacağı endişesinde olan Trump, güçlü doların ABD’nin rekabet gücünü sınırladığını, Çin ve AB’nin kur manipülasyonu yaptığını düşünüyor. Diğer yandan ticaret savaşı endişeleri kapsamında Trump en son Çin’den ithal edilen 500 milyar dolarlık ürüne tarife uygulanabileceğini söylemişti. Bu noktada G-20 toplantısında da ticaret endişeleri ana gündem maddesi oldu ve zirveden daha fazla diyalog çağrısı geldi.

Yeni haftaya küresel piyasalar karışık seyirle başlıyor. ABD vadelileri yatay eksi seyrederken, Asya piyasalarında görünüm karışık (Shanghai +%0,64, Nikkei -%1,36).

BIST’te bilanço sezonuna girmememiz nedeniyle hisse bazında hareketler ön planda olacak. Bu hafta bilanço açıklaması beklenen şirketler T. Telekom, Akbank, TSKB, Turkcell, Garanti Bankası, TAV Holding ve Arçelik. Bilanço açıklamada son tarih konsolide olmayanlar için 9 Ağustos, konsolide olanlar için 27 Ağustos. Endekste 94.000 üzerine yerleşmesi durumunda tepki eğilimi 95.000-96.000 dirençlerine doğru devam edebilir. Olası satış baskısının derinleşmemesi için ise 92.300 üzerinde kalmalı. USDTRY’nin hareketinde ise teknik olarak 4,75-4,85 bandının kırılımını takip edeceğiz.

 

 

 

Yazar: Anadolu Yatırım

Küresel piyasalarda pozitif hava devam ediyor...

Küresel piyasalarda Powell’in sunumu sonrasında pozitif havanın devam ettiğini görüyoruz. Asya’da Nikkei Endeksi %0,43 oranında prim var iken Shanghai’da %0,30’luk değer kaybı var. Dünü %0,40’lık primle kapatan S&P Endeksi’nde bu sabah vadeli işlemlerde %0,04’lük hafif primle yatay seyir var. USDTRY’de dolar endeksindeki yükselişin etkisiyle bu sabah işlemler 4,81’e yakın seviyelerden geçmekte. Dün 89.797-91.638 puan aralığında hareket eden ve kapanışı %2,1’lik primle 91.630’dan gerçekleştiren BIST100 Endeksi’nin bugüne sakin başlangıç yapmasını bekliyoruz.

 

Powell,dünkü sunumunda ekonominin güçlü olduğunu, ticaret politikası tartışmaları ve mali politika değişimlerinin sonucu tahmin etmenin zor olduğunu, ancak uzun süreli uygulanmasının ekonomi için kötü olabileceğini söyledi. Kademeli faiz artırım planını koruduklarını da söyleyen Powell, faiz oranları ile finansal koşulların büyüme lehine kalmaya devam ettiğini açıkladı. Powell, bugün de Finansal Hizmetler Komitesi'nde yarıyıl sunumu yapacak. Dünkü sunum sonrasında farklı bir şey söylemesini beklemiyoruz.

Sanayi üretimi, Mayıs ayında, PMI gibi öncü göstergelerin işaret ettiği gibi yavaşlama göstermedi.PMI verileri Mayıs ayında 48,9’dan 46,4’e gerilemişti. Sanayi üretimi ise takvim etkisinden arındırılmış verilerle geçen yılın ayına göre %6,4 oranında artış gösterirken, arındırılmamış verilerle %6,98 artış gösterdi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış verilerle aylık bazda ise %1,6’lık düşüş yaşandı. Aylık bazda yaşanan düşüşte sermaye malı ithalatındaki %4,1’lik azalış ile dayanıksız tüketim malı imalatındaki %2’lik azalış etkili oldu. Bu da bize yatırımlarda bir miktar ivme kaybı olduğunu gösteriyor. Mayıs ayında imalat sanayinde ivme kaybedilmiş olsa da dayanıklı tüketim malı imalatında artışın %1,8 ile devam ettiği görüldü.

Bugün, yurtiçinde duruşması bugüne ertelenen rahip Brunson’ın davası ABD ilişkileri açısından yakından izlenecek. İngiltere ve Euro Bölgesi’nde enflasyon rakamlarını, ABD’de konut başlangıçları, inşaat izinleri ile Bej kitap takip edilecek. 

Bu sabah basına yansıyan haberlerde Cumhurbaşkanlığı Bütçe ve Strateji Daire Başkanlığı'na Naci Ağbal'ın getirileceği iddia ediliyor. Piyasaların tanıdığı isim olması nedeniyle piyasanın haberin doğrulanması durumunda bu gelişmeyi pozitif karşılayacağını düşünüyoruz.

Yazar: Anadolu Yatırım

Piyasalar somut adımlar bekliyor…

Fitch’in Türkiye’nin notunu düşürmesi sonrasında haftaya sabah saatlerinde sakin başlayan piyasalarda öğleden sonra banka hisselerinde yeniden artan satış baskısında düşüşler yaşandı. Sabah 91.044 puanı gören endekste, öğleden sonra 89.165 puan görülürken kapanış banka hisselerindeki satışların etkisiyle %0,17’lik kayıpla 89.744’den gerçekleşti. USDTRY gün içinde 4,8242-4,8680 bandında hareket ederken, 2 yıllık gösterge faizde %20,46, 10 yıllıkta %18,43 görüldü. Bu sabah ise USDTRY’de işlemler 4,84’ün üzerinde sakin seyir izlemekte.

Küresel piyasalarda karışık seyir var. Dünü karışık kapatan ABD vadelileri yeni yatay seyir varken Asya piyasalarında karışık seyir var. (Shanghai -0,92%, Nikkei +0,44%)

OHAL yarın sona eriyor. Yarın gece bitecek OHAL sonrasında yeni düzenleme Meclis başkanlığına sunuldu. 15 Temmuz sonrası devreye giren ve 2 yıldır sistemde olan OHAL’in kalkması her ne kadar pozitif olsa da yeni sistemde Cumhurbaşkanı’na verilen yetkilerin OHAL’in kaldırılmasının etkisini azaltacağı belirtiliyor.

Bütçe açığı hızlı yükseldi. Merkezi Yönetim Bütçesi’nin Haziran ayı sonuçları dün açıklandı. Buna göre bütçe, Haziran ayında 25,6 milyar TL açık, Ocak-Haziran döneminde ise 46,1 milyar TL açık verdi. Açık, geçen yılın Haziran ayında 12,5 milyar TL, Ocak-Haziran’da ise 23,2 milyar TL olmuştu. Erken seçim öncesi, seçim ekonomisinin etkilerinin görüldüğü Haziran ayı bütçe verileri, yapısal tedbirlerin önemini bir kez daha ortaya koymakta.

 

İşsizlik oranı %9,6’ya geriledi. Nisan ayında işsizlik oranı geçen yılın aynı ayına göre 0,9 puanlık azalış ile %9,6’ya gerilerken, mevsim etkilerinden arındırılmış olarak bakıldığında 0,4 puan artışla %10,3’e çıktığını görüyoruz.

Bugünyurt içinde Mayıs ayı sanayi üretimi (Beklenti: Arındırılmamış verilerle yıllık %5,2 artış), yurt dışında Powell’ın Senato Bankacılık Komitesi'nde yapacağı yarıyıl sunumunu, soru-cevap kısmını önümüzdeki dönem para politikasına ilişkin ipuçları açısından takip edeceğiz.

 

Şirket Haberleri,Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz. 

Yazar: Anadolu Yatırım

HAFTANIN ÖNEMLİ GÜNDEM MADDELERİ

16 Temmuz Pazartesi              Japon piyasaları kapalı, Çin 2Ç18 Büyüme

                                               Türkiye İşsizlik Oranı ve Bütçe Dengesi

17 Temmuz Salı                      Powell’in para politikası yarıyıl sunumu

                                               Türkiye ve ABD Sanayi Üretimi

18 Temmuz Çarşamba            Euro Bölgesi TÜFE, Fed Bej Kitap

                                               Powell’in para politikası yarıyıl sunumu

19 Temmuz Perşembe           TCMB Beklenti Anketi

 

Küresel piyasalarda ABD-Çin arasındaki ticaret gerilimi fiyatlamalarda etkili olduğu; TL varlıklarda kabinenin açıklanmasının ardından volatilitenin yaşandığı geçen haftayı geride bıraktık. Rekor yükselişlerin görüldüğü USDTRY, 4,5125-4,9776 bandında hareket ederken, gösterge kıymet %20,52’i, 10 yıllık tahvil faizi %18,85’i gördü. BIST100 endeksi ise bankacılık hisseleri öncülüğünde haftalık bazda %8,95 değer kaybıyla 89.898 puandan kapandı. Fitch kararı sonrasında dolar endeksindeki düşüşün de etkisiyle USDTRY’de işlemler, Cuma kapanışı olan 4,8563’ün altından 4,83’e yakın seviyelerden gerçekleşiyor. BIST’te de bu gelişmeler ışığında bu hafta tepki alımları görebileceğimizi düşünüyoruz.

Fitch Ratings, Türkiye'nin döviz cinsi kredi notunu 'BB+'dan 'BB'ye indirdi, görünümü negatif olarak belirledi. Fitch, daha zorlayıcı hale gelen dış finansman ortamının, enflasyondaki tırmanış ve kurdaki düşüşün özel sektör üzerindeki etkisiyle aşağı yönlü kötüleştiğini ve makroekonomik risklerin yoğunlaştığına inandığını belirtti. Fitch'in görüşüne göre son aylarda ekonomik politika güvenirliği kötüleşti ve Haziran'daki seçimleri takip eden ilk politika eylemleri belirsizliği arttırdı. Bu ortam ekonomide yumuşak bir iniş için mühendisliği zorlaştırıyor.

Bu hafta bugün Trump’ın Putin ile olan görüşmesi, Powell’in Salı günü Senato Bankacılık Komitesi'nde, Çarşamba günü Finansal Hizmetler Komitesi’nde gerçekleştireceği para politikası yarıyıl sunumu öne çıkıyor. Haziran ayı toplantısında faiz artışı beklentisini 3’ten 4’e çeken Fed’in ardından, özellikle sunumun soru cevap kısmında yer alacak para politikasına ilişkin ipuçları önemli olacak. 

İçeride yarın açıklanacak Mayıs ayı sanayi üretimi verisinin yanı sıra bugün alacağımız Nisan ayı işsizlik oranı, Haziran ayı bütçe dengesi ve Perşembe günü TCMB beklenti anketini takip edeceğiz.

 

Yazar: Anadolu Yatırım

BIST100 endeksinde satışlar devam ederken, kurlar rekor seviyelerden gevşedi. Dün 4,7843-4,9776 bandında hareket eden USDTRY günü 4,85’in üzerinde, BIST100 endeksi ise 88.169 seviyesini test ettikten sonra günü %1,88 değer kaybıyla 89.571 puandan tamamladı. An itibariyle kurda işlemler 4,84’ün üzerinden geçiyor.

Haftanın son işlem gününe Çin ticaret verileriyle başlıyoruz… Çin’de Haziran ayında ticaret fazlası 26 milyar dolar olan beklentilerin üzerinde 41,6 milyar dolara yükselirken,ABD’ye olan ticaret fazlası tarihi yüksek seviyelere çıktı.Hatırlanacağı üzere 34 milyar dolarlık Çin mallarına %25’lik ek vergi uygulamasını 6 Temmuz’da devreye sokan ABD, 16 milyar dolarlık ikinci kısmın incelemesini sürdürüyor. Diğer yandan ABD ek vergi getirilecek 200 milyar dolarlık ürün listesini geçtiğimiz günlerde açıklamıştı.Dün Trump’ın Çin ile adil bir ticaret anlaşmanın müzakere edileceğini belirtmesi ise havayı bir miktar yumuşatmıştı.

ABD vadelileri yeni günde %0,32 primle dün küresel tarafta yaşanan pozitif havayı devam ettiriyor. Asya piyasalarında ise Çin hariç alımlar öne çıkıyor. (Shanghai -%0,4, Nikkei %1,99)

Bugün makroekonomik veri akışı zayıf.Avrupa tarafında önemli bir ver akışı bulunmazken, 17:00’da Michigan tüketici güvenini alacağız. Saat 19:30’da ise FOMC’de oy hakkına sahip Atlanta Fed Başkanı Bostic’in açıklamaları bulunuyor.

Bugün gözler Fitch’in Türkiye değerlendirmesinde olacak.Bugün seans kapanışı sonrasında Fitch’in Türkiye değerlendirmesini alacağız. Ocak ayında Türkiye’nin yatırım yapılabilir seviyenin bir basamak altına “BB+” olan kredi notunu ve “Durağan” olan görünümü teyit eden kurum Haziran ayında 25 Türk bankasını negatif izlemeye almıştı.

Fitch’in notu teyit ettiği tarihten bu yana makroekonomik göstergelerde bozulmanın ön plana çıktığını söylemek mümkün. Diğer yandan dün Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın yapısal dönüşümleri sağlayacak OVP’yi açıklayacaklarını belirtmesi noktasında Fitch yeni ekonomi yönetiminin politikalarını izleme yolunu tercih edebilir.

Yazar: Anadolu Yatırım

USDTRY 4,9776 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü…Dün küresel piyasalardaki kötü havaya ek olarak beklentilerin üzerinde gelen cari açık rakamıyla yükseliş hızlandığı kur ve faizler eşliğinde Borsa İstanbul’da bankacılık hisseleri öncülüğünde sert kayıplar yaşandı. BIST100 endeksi günü %5,18 kayıpla 91.289 puandan kapatırken, bankacılık endeksinde kayıplar %9,19 oldu.

Asya seansında 4,9776 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gören USDTRY’de volatilite ön planda olmaya devam ediyor. An itibariyle kur tekrar 4,84’e gevşemiş durumda.

Dün ticaret endişelerinin tekrar ön plana çıkmasıyla yaşanan sert satış dalgası yeni günde yerini alımlara bıraktı. ABD vadelileri dünkü kayıpların ardından %0,43 primli seyrederken, Asya piyasalarında görünüm pozitif. Nikkei endeksi güçlenen dolarla birlikte 112 seviyesinin üzerinde tutunan USDJPY paritesinden destek alarak %1,22, Shangai endeksi ise %2,17 primli.

Bugün içeride önemli bir veri akışı bulunmazken, Avrupa tarafında Almanya TÜFE ve Euro Bölgesi sanayi üretimi rakamı açıklanacak.

ABD Haziran ayı TÜFE verisi ise ajandada öne çıkıyor. Dün yıllık manşet ÜFE %3,1 beklentisinin üzerinde %3,4, çekirdek ÜFE de %2,6 olan beklentilerin üzerinde %2,8 artış göstermişti. Haziran ayında yıllık çekirdek TÜFE %2,3, aylık çekirdek TÜFE’nin ise %0,2 artış göstermesi bekleniyor.

Bugün ayrıca ECB toplantı tutanakları da açıklanacak. Haziran ayı toplantısında varlık alım programı belirsizliğine son verilirken, faizlerin 2019 yazına kadar düşük seviyelerde kalacağı açıklanmıştı. Dün basına yansıyan haberlere göre ECB yetkililerinin faiz artışının zamanlaması konusunda fikir ayrılığı yaşadığı görülüyor. Reuters’in edindiği kaynaklara göre üyelerin bir kısmı Temmuz 2019'da, bazıları ise 2019 sonbaharında faiz artışı bekliyor.

Yıllıklandırılmış cari açık 57,6 milyar dolar oldu. Mayıs ayında cari işlemler dengesi 5,45 milyar dolar olan piyasa beklentisinin üzerinde 5,89 milyar dolar açık verirken, yıllıklandırılmış cari açık 57,6 milyar dolara yükseldi. Böylelikle 2017 Mayıs ayında göre cari açıktaki artış %59 oranında oldu.

Yazar: Anadolu Yatırım

Dün küresel piyasalardan negatif yönde ayrışan TL varlıklarda satış baskısı ön plana çıktı. Gün içinde 95.851 puanı test eden BIST100 endeksi bankacılık endeksi öncülüğünde günü %3 kayıpla 96.275 puandan tamamladı. Bankacılık endeksinde ise değer kaybı %6,48 oldu.

Ayrıca içeride S&P’nin açıklamalarını da takip ettik. Türkiye’nin yakından izlendiğini belirten S&P, yeni kabine hakkında yargıya varmak için erken olduğunu ifade etti. 30 Nisan’da sürpriz şekilde kredi notumuzu yatırım yapılabilir seviyenin üç basamak altına çeken S&P’nin daha önce açıkladığı takvime göre değerlendirmesi 17 Ağustos’ta bulunuyor.

Yeni güne küresel piyasalar ticaret geriliminin tekrar baş göstermesiyle zayıf başlıyor…Daha önce Trump’ın talimatını verdiği %10 ek vergi getirilecek 200 milyar dolarlık Çin ürününün listesi açıklandı. Çin Ticaret Bakanlığı’ndan misilleme uygulanacağına ilişkin açıklama ise gecikmedi. Çin’in hamlesi takip edilecek.

ABD’nin açıklamasının ardından ABD vadelileri yeni günde %0,77 eksi seyrederken, Asya piyasalarında satışlar ön planda (Shanghai -%2,1, Nikkei -%1) Dün 4,71’in aşağısından günü tamamlayan USDTRY’de ise yeni günde işlemler gelişen ülke kurları paralelinde hafif yükselişle 4,72’nin hemen aşağısından geçiyor.

Bugün saat 10:00’da Mayıs ayı ödemeler dengesi istatistiklerini alacağız. Nisan ayında 5,43 milyar dolar açık veren cari işlemler dengesinin Mayıs ayında 5,45 milyar dolar açık vermesi bekleniyor.

Dışarıda ise gözler saat 15:30’da açıklanacak ABD Haziran ayı üretici fiyatlarında olacak. Yıllık manşet ÜFE’nin değişim göstermeyerek %3,1’de kalması beklenirken, yıllık çekirdek ÜFE’nin %2,4’ten %2,6’ya çıkması bekleniyor.

Bugün ayrıca saat 23:30’da FOMC’de daimi oy hakkına sahip New York Fed Başkanı Williams’ın açıklamaları takip edilecek.

 

Yazar: Anadolu Yatırım

Yeni kabine açıklandı… Dün akşam Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kabineyi açıkladı.Ekonomi yönetimine baktığımızda; yeni sistemin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı ise Mustafa Varankoldu.65. hükümette Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Mehmet Şimşek ise yeni kabinede yer almadı. Ayrıca içinde Ekonomi Politikaları Kurulu’nun da bulunduğu Cumhurbaşkanlığına bağlı 9 kurul oluşturuldu.

Diğer yandan TCMB, Sermaye Piyasası ve Bankacılık kanununda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişte değişiklikler yapıldı. Değişikliğe göre SPK Başkanı, ikinci başkanı, başkan vekil ve üyeleri; BDDK Başkan ve üyeleri; TCMB Başkan ve yardımcıları cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek.

Yeni kabinenin açıklanmasının ardından Asya seansında 4,75’in üzerini test eden USDTRY’de an itibariyle işlemler 4,66’nın hemen aşağısından geçiyor. Şimdi piyasaların gözü ekonomi yönetiminin vereceği mesajlarda olacak. Önümüzdeki süreçte uygulanacak ekonomi politikaları TL varlıkların yönünde belirleyici olacaktır.

Yeni günde küresel piyasaların genelinde ise alımlar öne çıkıyor.Veri akışının zayıf olduğu dün güçlü alımların çıktığı Wall Street endekslerinin ardından bu sabah vadeliler %0,20 primli seyrederken, Asya piyasalarında alım ağırlıklı bir seyir var. Güne güçlü başlayan dolarla birlikte değer kaybeden yenin desteklediği Nikkei endeksi %1,06 primli iken, beklentileri karşılamayan enflasyon verileri sonrasında Shanghai endeksi %0,33 ekside.

Bugün içeride önemli bir makroekonomik veri akışı bulunmuyor. Avrupa tarafında saat 11:30’da İngiltere sanayi üretimi rakamını, 12:00’da Almanya’dan Zew anketini alacağız.

Yazar: Anadolu Yatırım

HAFTANIN ÖNEMLİ GÜNDEM MADDELERİ

9 Temmuz Pazartesi    Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin töreninin ardından yeni kabine açıklanacak.

10 Temmuz Salı           Çin Haziran ayı Enflasyon Rakamları

                                           11 Temmuz Çarşamba            Türkiye Mayıs ayı Cari İşlemler Dengesi, ABD ÜFE

12 Temmuz Perşembe           Almanya, ABD Haziran ayı TÜFE

13 Temmuz Cuma       Çin Haziran ayı Ticaret Dengesi

                                    Fitch Türkiye Değerlendirmesi

 

Küresel büyüme endişelerinin gölgesinde ABD’nin 50 milyar dolarlık gümrük vergilerinin ilk bölümü olan, Çin’den ithal edilen 34 milyar değerindeki ürüne %25 ek gümrük vergisi uygulaması geçen Cuma devreye girdi. Geride bıraktığımız haftada küresel piyasaların genelinde ticaret endişeleriyle satış baskısı net bir şekilde hissedilirken, içeride gözler bugün açıklanacak yeni kabinedeydi.

Yeni haftaya küresel piyasalar pozitif seyirle başlıyor…Ticaret savaşlarında tansiyonun azalmasıyla yeni haftaya piyasalar alım tarafında başlıyor. Cuma günkü pozitif kapanışın ardından ABD vadelileri yeni günde %0,52 primli seyrederken, Asya piyasalarında %1’in üzerinde değer kazançları var (Nikkei %1,37, Shanghai %1,65). Geçen Cuma beklentileri karşılamayan ortalama saatlik kazançlarla birlikte güç kaybetmeye başlayan dolarla birlikte gelişen ülke kurlarının geneli dolar karşısında değer kazanırken, USDTRY’de an itibariyle işlemler 4,55’in aşağısından geçmekte.

İçeride haftanın en önemli gündemi bugün açıklanacak yeni kabine olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın saat 16:30’da Meclis Genel Kurulu’nda yemininin ardından 18:00’da tören düzenlenecek. Yeni kabinenin saat 21:00’da açıklanması bekleniyor. Çarşamba Mayıs ayı cari işlemler dengesini, Cuma günü seans sonrasında ise Fitch’in Türkiye değerlendirmesini alacağız. Fitch’in “BB+” olan kredi notu ve “Durağan” olan görünümü değiştirmesi beklenmiyor.

Dışarı tarafta ABD ve Almanya enflasyon verileri, Çin enflasyon ve ticaret rakamları bu hafta ajandada öne çıkan veri akışları arasında yer alıyor.

 

 

Yazar: Anadolu Yatırım

Dolardaki zayıflıkla birlikte gelişen ülke kurlarının genelinde dolar karşısında kayıplar öne çıkarken, Pazartesi günü açıklanacak yeni kabineye odaklanan BIST100 endeksi gevşeyen kurların ve faizlerin etkisiyle günü %1,92 primle 99.097 puandan tamamladı. Dün 4,60’ın altında kapanış gerçekleştiren USDTRY’de dolardaki sakin seyirle birlikte işlemler sabah itibariyle 4,60’ın hemen üzerinden geçiyor.

Yeni günde küresel piyasalarda alımlar öne çıkıyor…ABD’nin 50 milyar dolarlık gümrük vergilerinin ilk bölümü olan, Çin’den ithal edilen 34 milyar değerindeki ürüne %25 ek gümrük vergisi uygulaması devreye girdi. 16 milyar değerindeki ikinci kısım ise 2 hafta sonra devreye girecek. Çin’in ise ABD’nin uygulamasının ardından misilleme yapması bekleniyor. Hafta boyunca ticaret endişeleriyle satış baskısı altında kalan Shanghai endeksi yeni günde %1,12, Nikkei endeksi %1,40 primli. Dünkü pozitif kapanışın ardından ABD vadelileri de son işlem gününde primli seyrediyor.

ABD Haziran ayı istihdam raporu günün ajandasında öne çıkıyor…Bugün saat 15:30’da ABD’de Haziran ayı istihdam raporunu alacağız. Veri setinde ortalama saatlik kazançlar enflasyon beklentileri açısından ön planda olmayı sürdürecek. Haziran ayında tarım dışı istihdam değişiminin 195 bin olması, ortalama saatlik kazancın aylık %0,3, yıllık %2,8 artış göstermesi bekleniyor.

İçeride ise gözler Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin töreninin ardından açıklanacak yeni kabinede olacak. Ekonomi yönetiminde piyasa dostu isimlerin yer alması TL varlıkları pozitif etkileyecektir.

Fed tutanakları ticaret endişelerine dikkat çekiyor…Dün akşam Haziran ayı FOMC tutanaklarını aldık. Tutanaklarda faiz artışları konusunda beklentileri değiştirecek önemli detaylar bulunmamakla birlikte, yetkililerin ticaret politikasının belirsizlik ve riskler içerdiği konusunda hem fikir olduğu görülüyor. Hatırlanacağı üzere Fed Haziran toplantısında bu yılın ikinci faiz artışını gerçekleştirerek politika faizini %1,75-2,00 bandına çekmiş, bu yılın için öngörülen toplam faiz artışı öngörüsünü 3’ten 4’e çıkarmıştı.

 

 

 

Yazar: Anadolu Yatırım