Anadolu Yatırım

Günlük Bülten

Günlük Bülten Arşivi

Son Eklenen Günlük Bültenler

Trump belirsizliği riskten kaçışı tetikliyor… Hafta başında Trump’ın IŞID’la ilgili gizli belgeleri Rusya ile paylaştığı haberleriyle başlayan satış dalgası dün Trump’ın FBI direktöründen Ulusal Güvenlik Danışmanı Flynn’a ilişkin soruşturmayı durdurmasını istemesinin ardından sertleşti. Trump’ın başkanlığı devraldığı Ocak ayından bu yana seçim vaatlerini gerçekleştirmedeki başarısızlığına ek olarak ortaya çıkan siyasi karmaşa piyasaları rahatsız ediyor. Dolar endeksi düşüşünü 5. gününe taşıyarak 97,33ile ABD seçimlerinden bu yana gördüğü en düşüş seviyeye gerilerken, Wall Street tarafında %2’yi aşan kayıplar yaşandı.  ABD kaynaklı endişeler küresel piyasalarda riskli varlıklardan kaçışı da tetikliyor. Güvenli liman algısıyla bu sabah 1.263 dolar seviyesinigören altının onsunda an itibariyle işlemler 1.257 $’dan geçiyor.

Sabah itibariyle gelişen ülke kurlarındaki satışlar sürüyor. Riskten kaçısın hızlanmasıyla dün gelişen ülke kurlarında kayıplar ön plandaydı.Gün içinde 3,5699 seviyesine kadar yükselen USD/TL günü 3,5677’den tamamlarken, endeks %0,45 kayıpla 95.725 puandan kapandı. Asya seansında 3,6041’i gören USD/TL’dean itibariyle işlemler 3,5889’dan geçiyor. Meksika pezosunun dolar karşısında kaybı %1,24’e ulaşırken, G.Afrika randı %0,83 değer kaybediyor.

Asya piyasaları yeni günde küresel piyasalardaki satışları devralıyor.Yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda %1,7 beklentisinin üzerinde %2,2 büyüme gerçekleştiren Japon ekonomisine rağmen, yene artan talep Nikkei endeksinde %1,38 kayba yol açarken, Shanghai endeksi %0,50 ekside.

Bugün içeride saat 10:00’da Mayıs ayı tüketici güven endeksini alacağız.Tüketici güven endeksi Nisan ayında %5,1 oranında artışla 71,3’e yükselmişti. Alt endekslere baktığımızda Mart ayında %5,6 azalış gösteren tasarruf etme ihtimali Nisan ayında %26,3 ile güçlü bir artış gösterirken, genel ekonomik durum beklentisi ise %3,3 artış göstererek yükselişini sürdürmüştü. Tüketici güveninin Mayıs ayında da artış trendini sürdürmesi büyüme görünümü açısından pozitif bir unsur olacak.

Günün kalanında saat 11:30’da İngiltere Nisan ayı perakende satışlar verisi ve ABD haftalık işsizlik maaşı başvuruları ajandada öne çıkıyor.  Saat 20:00’da ECB Başkanı Draghi’nin 20:15’de ise FOMC’de oy hakkı bulunmayan üye Mesters’in açıklamaları takip edilecek.

Öte yandan ABD Hazine Bakanı bugün Senota’da bir sunum gerçekleştirecek. Mnuchin’in sunumunda vergi reformu konusunda karar verilmesi halinde ABD ekonomisinin %3 ve üzeri büyüme gerçekleştirebileceğine yer veriliyor.

 

Şirket Haberleri,Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar:

Moody’s’in açıklamalarının ve Erdoğan-Trump görüşmesinin takip edildiği günde BIST100 endeksinde alımlar ön plandaydı. BIST100 endeksi günü %0,60 primle 96.162 puandan tamamlarken, USD/TL 3,5363 seviyesine kadar geri çekildi. Sabah itibariyle küresel piyasalarda riskten kaçısın ön plana çıkmasıyla gelişen ülke kurlarının büyük çoğunluğu kazançlarının bir kısmını geri veriyor. USD/TL’de işlemler %0,24 yükselişle 3,5480’den geçerken, G. Afrika randının dolar karşısında kaybı %0,08 seviyesinde.

Yeni günde küresel piyasalarda Trump haberleriyle  risk iştahı zayıflıyor… Nisan ayında aylık bazda %1’lik artışla beklentileri aşan sanayi üretimi rakamına rağmen, Trump’ın Rusya ile IŞID hakkında gizli bilgiler paylaştığı haberleriyle Wall Street endeksleri dünü kayıpla tamamlamıştı. Dünkü satışların ardından bu sabah vadeliler yine Trump haberleriyle %0,53 ekside. Trump’ın FBI direktöründen Ulusal güvenlik Danışmanı Flynn’a ilişkin soruşturmayı durdurmasını istemesinin ardından dolar endeksi 97,90 ile son altı ayın en düşüş seviyesine kadar geriledi. Dolar karşısında değer kazanan yen sabah itibariyle Nikkei endeksinde satışları ön plana çıkartırken (%0,59), Shanghai endeksi %0,09 ekside.

Trump, PKK ve DAEŞ mücadelesinde Türkiye’nin yanında olduğunu ifade etti. Peki PYD? Dün gerçekleşen ve yaklaşık 22 dakika süren Erdoğan-Trump görüşmesi sonrasında iki taraf ortak bir basın toplantısı düzenledi. Trump2ın PKK ve DAEŞ mücadelesinde Türkiye’nin yanında olduğu belirtmesine rağmen PYD konusuna değinmemesi dikkat çekici. Diğer yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, YPG’nin muhatap alınmasının doğru olmadığı yinelerken, Gülen hakkındaki taleplerini net bir şekilde ifade edeceğini açıkladı. Genel olarak olumlu tarafta değerlendirebileceğimiz görüşme sonrasında iki ülke arasındaki ilişkilerin ne yönde gelişeceği takip edilecek.

Moody’s Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.Dün Gelişen Piyasalar Zirvesi düzenleyen Moody’s Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. En son Mart ayında Türkiye’nin kredi not görünümünü ‘negatif’e çeken ve notu yatırım yapılabilir seviyenin altında tutan Moody's'in EMEA Ülkeleri Başkanı Lemay, siyasetin Türkiye'de işletmeleri ve tüketicileri etkilemeye devam edeceğini kaydetti. Moody’s Türkiye için bu yıl bir değerlendirme takvimi açıklamadığını da hatırlatalım.

Günün ajandası…Bugün yurtiçinde ve ABD tarafında önemli bir veri akışı bulunmuyor. Saat 12:00’da açıklanacak Euro Bölgesi Nisan ayı tüketici fiyatları dışında önemli bir veri akışı bulunmuyor.

 

Şirket Haberleri,Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar:

TL varlıklar haftaya pozitif başlangıç yaptı.Haftanın ilk işlem gününde gelişen ülke kurları dolar karşısında kazançlarını genişletirken, USD/TL 3,5463 seviyesine kadar gevşedi. Değerlenen TL ile BIST100 endeksi de haftaya pozitif bir başlangıç yaptı ve ilk işlem gününü %0,62 primle 95.588 puandan tamamladı. Yeni günde dolar güç kaybetmeye devam ediyor. USD/TL an itibariyle işlemler 3,5456 seviyesinden geçmekte.

Asya piyasalarında bu sabah karışık bir görünüm var.Shanghai endeksi %0,05 değer kaybederken, Nikkei %0,18 primli. Üretim kısıntısının uzatılabileceği yönünde beklentilerin etkisiyle yükselişe geçen petrol fiyatlarının desteğiyle haftaya yükselişle başlayan ABD endekslerinin ardından bu sabah vadelilerde ise seyir yatay. K.Kore kaynaklı risklerin ön plana çıkmasıyla dün 1.237 dolar seviyesine kadar yükselen altının onsu sabah itibariyle 1.234 $ seviyesinde.

Bugün yurtiçi piyasaların odağında Erdoğan-Trump görüşmesi olacak.Son dönemde ABD ile Türkiye arasındaki ilişkiler, Suriye gelişmeleri dolayısıyla geriliyor. Trump’ın PKK’nın uzantısı YPG’ye ağır silah yardımı talimatını bizzat verdiğini açıklaması geçtiğimiz hafta fitili ateşlemişti. Bu noktada Erdoğan’ın bugün ABD Başkanı Trump’la yapacağı görüşme ABD-Türkiye ilişkileri açısından oldukça önemli. TSİ 19:40’da gerçekleşmesi beklenen görüşmenin ana konusu YPG’nin bölgedeki varlığı olmakla birlikte, Suriye gelişmeleri, Gülen’in iadesi gibi konular da görüşülecek.

Günün ajandası… Bugün Hazine tarafından 2 yıl vadeli sabit kuponlu tahvilin ilk ihracı, 5 yıl vadeli sabit kuponlu tahvilin ise yeniden ihracı gerçekleşecek. İhraçlar dışında içeride önemli bir makroekonomik veri akışı bulunmuyor. Dışarıda ise İngiltere’de Nisan ayı enflasyon rakamları, Euro Bölgesi 1Ç17 büyüme verisi, ABD konut başlangıçları ve Nisan ayı sanayi üretimi ajandada öne çıkıyor.

Dün ayrıca Türkiye’den işsizlik oranını aldık. Şubat ayında işsizlik oranı geçen senenin aynı dönemine göre 1,7 puanlık artışla %12,6 oldu. Ocak ayında ise işsizlik oranı %13 ile 2010 yılından bu yana en yüksek seviyeyi görmüştü.

 

 

Şirket Haberleri,Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar:

 

Borsa İstanbul rekor seviyelerden geriledi… Geçtiğimiz gün rekor kapanış gerçekleştiren BIST100 endeksi küresel piyasalardaki satış dalgasına uyarak yönünü aşağıya çevirdi.3,58 seviyesinin altına gevşeyen USD/TL’ye rağmen endeks günü %1,12 kayıpla 95.114 puandan tamamlarken, bankacılık endeksindeki düşüş %2’yi aştı. Yeni günde TL gelişen ülke kurlarından negatif yönde ayrışıyor. An itibariyle işlemler 3,5878’den geçmekte.

Haftanın son işlem gününde Asya piyasalarında ise görünüm karışık.  Shanghai endeksi %0,83 primli iken, Nikkei dolar karşısında değer kazanan yenin etkisiyle %0,46 kayıpla işlem görüyor. Dünkü satıcılı kapanışın ardından ABD vadelilerinde bu sabah kayıplar %0,08 düzeyinde.

Cari açık beklentilerin altında… Cari işlemler dengesi Mart ayında 3,2 milyar dolar piyasa beklentisinin altında 3,06 milyar dolar açık verdi. Böylelikle Şubat ayında 33,7 milyar dolar olan yıllık cari açık 33 milyar dolara gerilemiş oldu. 2016 yılı Mart ayında cari açık -3,7 milyar dolar düzeyindeydi.

Günün ajandası…Saat 09:00’da Almanya’dan Nisan ayı TÜFE ve ilk çeyrek büyüme verisini aldık. Almanya’da TÜFE aylık bazda beklentiler paralelinde değişmezken, yıllık enflasyon %2 oldu. İlk çeyrek büyümesi ise  yıllık %1,7 olarak gerçekleşti.

Günün kalanında Euro Bölgesi Mart ayı sanayi üretimi, ABD Nisan ayı tüketici fiyatları ve perakende satışlar verisini alacağız. Ayrıca bugün 16:00’da FOMC’de oy hakkı bulunmayan Chicago Fed Başkanı Evans’ın ve 19:30’da ise oy hakkına sahip Philadelphia Fed Başkanı Harker’ın açıklamaları takip edilecek.  Dün New York Fed Başkanı Dudley konuşmasında bu yılın sonuna doğru veya 2018 yılında Fed’in bilanço küçültmesine başlayabileceği görüşünü yeniledi.

Zayıf gelen ilk çeyrek büyümesine rağmen Fed başkanlarından gelen açıklamaların yanı sıra güçlü istihdam rakamları ve dün aldığımız %2,5 ile beklentileri aşan yıllık ÜFE’nin ardından Eylül ayı faiz artırım ihtimalleri %40’a yükseldi. Haziran ayı faiz artışı ise piyasalar tarafından hali hazırda büyük ölçüde fiyatlanmış durumda. Fed başkanlarından gelen açıklamalar ve TÜFE verisi Fed beklentileri açısından önemli olacak.

 

 

Şirket Haberleri,BANVT 1Ç17 Kar Değerlendirmeleri, Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar:

Borsa İstanbul’da yeni rekorlar görüldü.

Geçtiğimiz günlerde dolarda görülen yükselişle birlikte değer kaybeden gelişen ülke kurları kayıplarını geri almaya çalışıyor.  Gelişen ülke kurları paralelinde gün boyu gevşemesini sürdüren USD/TL 3,5827 seviyesine kadar gerileyerek günü 3,5878’den tamamladı. Değerlenen TL’den destek bulan BIST100 endeksi ise 96.194 puan ile rekor kapanış gerçekleştirdi. Yeni günde kurlarda seyir sakin. An itibariyle USD/TL’de 3,5876’dan işlemler geçiyor.

Yeni günde Asya piyasalarında görünüm karışık.Zayıf yenden destek bulan Nikkei endeksi %0,38 primli iken, Shanghai %0,93 ekside. Dün petrol fiyatlarındaki yükselişle pozitif tarafta kalmayı başaran Wall Street endekslerinin ardından bu sabah vadelileri %0,05 değer kaybediyor. Dün 50 dolar seviyesinin üzerine yerleşen Brent petrol gücünü koruyor.

İçeride Mart ayı cari işlemler dengesi takip edilecek… Bugün saat 10:00’da Mart ayı ödemeler dengesi istatistiklerini alacağız. Bu yılın Şubat ayında 2,53 milyar dolar açık veren cari işlemler dengesi Mart 2016’da 3,7 milyar dolar açık vermişti. Mart ayında cari açığın 3,2 milyar dolara gerilemesi bekleniyor.

Dışarıda ise İngiltere’den Mart ayı sanayi üretimi rakamlarının yanı sıra İngiltere Merkez Bankası’nın faiz kararını alacağız. BOE’nin %0,25 olan politika faizinde değişikliğe gitmesi beklenmiyor.  Ayrıca saat 15:30’da ABD Nisan ayı ÜFE verisi ajandada yerini alıyor.

Son dönemde Fed Başkanlarının verdiği karışık mesajlar dolarda etkili oluyor. Dün FOMC’de oy hakkı bulunmayan Boston Fed Başkanı Rosengren ekonomideki aşırı ısınmayı önlemek için bu yıl 3 faiz artışı yapılması gerektiğini ifade etmişti. Bugün saat 13:25’de FOMC’de oy hakkına sahip New York Fed Başkanı Dudley’in açıklamaları doların seyri açısından takip edilecek. Dudley’ daha önce yılsonuna doğru bilanço küçültmesine start verilebileceğini açıklamıştı. Dudley’in olası şahin söylemleri dolarda yönü yukarı çevirebilir.

 

 

Şirket Haberleri,ANACM, TRKCM, SISE, PGSUS, SODA, OZKGY, DOAS, GUBRF 1Ç17 Kar Değerlendirmeleri, Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

 

 

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar:

TL değer kaybediyor, borsa yükseliyor…

Haftaya kötü başlayan küresel piyasaların ardından borsalar haftanın ikinci işlem gününde yönünü yukarı çevirdi. Borsa İstanbul ise veri akışının bulunmadığı günde küresel piyasalara ayak uydurarak 95 bin seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleştirdi. Sınır gelişmeleri bugün endeks üzerinde baskı yaratabilir.

Diğer yandan dolar ise güçlenmeye devam ediyor. Dün gelişen ülke kurlarının birçoğu gibi TL’de dolar karşısında değer kaybı yaşadı. Akşam saatlerinde ABD Başkanı Trump’ın Rakka’nın alınması içinPYD’ye silah verilmesi talimatını verdiğiniaçıklamasının ardından TL’de satışlar gelişen ülke kurlarından bir miktar daha sert oldu ve USD/TL 3,6261 seviyesine kadar yükseldi. ABD Savunma Bakanı Rakka’yı almak için Türklerle birlikte çalışma amaçları olduğunu açıklasa da bu durum bölgedeki tansiyonu yükseltecektir. Bu sabah Asya seansında 3,6289 seviyesini gören USD/TL’de an itibariyle işlemler 3,6112’den geçiyor.  Diğer yandan Kuzey Kore'nin İngiltere Büyükelçisi Choe Il, ülkesinin altıncı nükleer denemeyi gerçekleştireceğini açıklaması da küresel çapta jeopolitik riskleri tekrar ön plana çıkarabilir.

Yeni güne Çin enflasyon verileriyle başlıyoruz… Çin’de Nisan ayında tüketici fiyatları %1,1 beklentisinin üzerinde yıllık bazda %1,2 artış gösterirken, üretici fiyatları artışı yıllık bazda %7,6’dan %6,4’e geriledi. Enflasyon rakamları sonrasında Shanghai endeksi %0,16 primli iken Nikkei endeksi %0,32 artıda. Dün Nasdaq rekor kapanış gerçekleştirirken S&P ve Dow endeksinde yön aşağıdaydı. Karışık kapanışın ardından bu sabah ABD vadelilerinde satışlar ön planda. S&P vadeli %0,15 ekside.

Bugün zayıf bir ajanda bizi bekliyor…Güne Çin enflasyon verileriyle başladık. Günün kalanında önemli makroekonomik veri akışı bulunmuyor. Saat 15:00’da ECB Başkanı Draghi’nin konuşması bulunuyor. Saat 19:00’da ise FOMC’de bu yıl oy hakkı bulunmayan Boston Fed Başkanı Rosengren’in açıklamaları takip edilecek.

 

 

Şirket Haberleri,HALKB, KCHOL, SAHOL, ENKAI, TOASO, MGROS VE ALKIM 1Ç17 Kar Değerlendirmeleri, Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

 

Yazar: Anadolu Yatırım

Küresel piyasalar haftaya zayıf bir başlangıç yaptı. Risk iştahı zayıflıyor…

Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin AB yanlısı merkez aday Macron’un zaferiyle sonuçlanmasının ardından hissedilen iyimser hava kısa sürdü. Avrupa borsalarının satış baskısı altında kaldığı günde Wall Street endeksleri yatay kapanış gerçekleştirdi. İçeride ise beklentilerin üzerinde gelen ve ilk çeyrek büyümesi için pozitif olarak değerlendirdiğimiz sanayi üretimi rakamının ardından endeks 94.531 seviyesini test etse de güçlenen dolar karşısında değer kaybeden TL’nin baskısıyla günü %0,10 kayıpla 93.833 puandan tamamladı. Haftaya 3,5396 seviyesinden başlayan ve günü 3,5849 seviyesinden tamamlayan USD/TL’de an itibariyle işlemler 3,59’un hemen altından geçiyor. 

Yeni günde Asya piyasaları negatif havayı devralıyor. (Shanghai %-0,27, Nikkei %-0,13) G.Kore’de  başkanlık seçimleri takip edilirken, dünkü yatay kapanışın ardından ABD vadelilerinde sabah %0,03 değer kayıpları görülüyor.

Sanayi üretimi beklentileri aştı… Mart ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi aylık bazda %1,3 artış gösterirken, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi yıllık bazda %2,3 artış beklentisinin üzerinde %2,8 artış gösterdi. Arındırılmamış seride de artış yıllık bazda %2,8 oldu. Aylık ve yıllık bazda sanayi üretimindeki artışta dayanıklı tüketim malı grubunda yaşanan artış etkili olurken, dayanıksız tüketim malı imalatı zayıf seyretti. Bir önceki çeyreğe göre %1,4 artış gösteren sanayi üretimi ilk çeyrek büyümesi için pozitif bir sinyal.

Günün ajandası… Bu sabah Almanya’da sanayi üretimi rakamını aldık. Almanya’da sanayi üretimi aylık bazda %0,4 daralırken, yıllık bazda artış %1,9 olarak gerçekleşti.Günün kalanında ajandada önemli bir veri akışı bulunmamakla birlikte Fed başkanlarından gelen açıklamalar izlenecek.

FOMC’de oy hakkına sahip üyelerden Minneapolis Fed Başkanı Kashkari’nin 16:00’da, bu yıl oy hakkı bulunmayan üye Boston Fed Başkanı Rosengren’in 20:00’da ve oy hakkı bulunan Dallas Fed Başkanı Kaplan’ın ise 23:15’de konuşması bulunuyor.

 

 

Şirket Haberleri,ASELS VE BIMAS 1Ç17 Kar Değerlendirmeleri, Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

Yazar: Anadolu Yatırım

Japon piyasalarının kapalı olduğu yeni günde Asya piyasalarında görünüm karışık.Shanghai endeksi Nisan ayında 51,5’e gerileyen hizmet PMI verisiyle birlikte %0,13 ekside. Fed’in ardından karışık kapanış gerçekleştiren Wall Street endekslerinin ardından bu vadelileri ise %0,11 primli. Dün 3,5350’den günü tamamlayan USD/TL’de ise an itibariyle işlemler 3,5290 seviyesinden geçmekte.

Fed faizlerde değişikliğe gitmedi. İki gün süren Fed toplantısı dün akşam sonlandı ve Fed beklenildiği gibi gösterge faizi %0,75-1,0 bandında bıraktı. Karar metninde Haziran ayına ilişkin net bir sinyal bulunmasa da güvercin bir tavır alınmaması Haziran ayı ihtimallerini yükseltti. Ekonominin kademeli faiz artışına izin vereceği beklentisi yinelenirken, ekonomiye yönelik risklerin genel olarak dengeli olduğu ifade edildi. Toplantı tutanaklarını 24 Mayıs’ta alacağız.

TÜFE Nisan ayında aylık %1,31 arttı. …Nisan ayında tüketici fiyatları %1,18 olan beklentilerin bir miktar üzerinde aylık bazda %1,31 artış gösterirken, yıllık enflasyon %11,29’dan %11,87’ye yükseldi. (Beklenti: %11,72) Aylık bazda enflasyona en büyük katkıyı 0,67 puanla giyim ve ayakkabı grubu yaparken, gıda fiyatlarının 0,27 puanla enflasyona olumsuz etkisi sürdü. Çekirdek enflasyonun ise yıllık bazda %9,46’dan %9,42’ye inmesi pozitif. Bu noktada Nisan ayı enflasyonunun Merkez Bankası’nın politika duruşunu değiştirmesine neden olmasını beklemiyoruz. Zaten TCMB faiz kararında enflasyondaki yukarı yönlü risklerin varlığını göz önünde bulundurarak geç likidite penceresinde 50 bp’lik artışla sıkı duruşunu artırma kararı almıştı.

Günün ajandası…Güne Çin hizmet PMI verisiyle başladık. Günün kalanında Almanya, Euro Bölgesi ve İngiltere’den hizmet PMI verisini alacağız. Ayrıca ABD’den Mart ayı ticaret dengesi, haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve fabrika siparişleri de ajandada yerini alıyor.

Öte yandan ABD Temsilciler Meclisi 1,1 trilyon dolarlık bütçeyi onayladı. Şimdi sıra bütçe tasarısının senatodan geçmesinde. Senato’dan 60 oyu alması halinde yasalaşmak üzere Trump’ın imzasına sunulacak. Onaylanmaması halinde ABD hükümeti kapanma riskiyle karşı karşıya kalacak. Bütçenin yarın gece yarısı itibariyle onaylanmış olması gerekiyor.

 

 Şirket Haberleri,CCOLA, KRDMD1Ç17 Kar Değerlendirmeleri, Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

Yazar: Anadolu Yatırım

1 Mayıs tatilinin ardından yurtiçi piyasalar haftaya pozitif bir başlangıç yapsa da 95 bin seviyesi üzerinde tutunamayan endeks yönünü aşağıya çevirdi ve %0,32 kayıpla 94.356 puandan günü tamamladı. TL ise değer kazancını sürdürüyor. Dünü 3,53’ün altında kapatan USD/TL’de an itibariyle işlemler yatay seyirle 3,5282’den geçiyor.

Yeni günde piyasalarda görünüm zayıf…Japon piyasalarının kapalı olduğu günde Shanghai endeksi %0,24 ekside. Gelen kar rakamlarıyla dün pozitif tarafta kalmayı başaran Wall Street endekslerinin ardından bu sabah vadeliler Fed öncesinde %0,06 değer kaybediyor. Avrupa tarafında ise Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin gelişmeler izlenmeye devam ediyor. Dün aşırı sağcı aday Le Pen dün gerçekleştirdiği konuşmasında Euro Birliği’nden çıkış isteğini yineledi. 

Bugün içeride ve dışarıda veri akışı oldukça yoğun…Saat 10:00’da Nisan ayı enflasyon rakamlarını alacağız. Mart ayında tüketici fiyatları piyasa medyan tahmini olan %0,60’ın üzerinde %1,02 artış gösterirken, yıllık bazda artış %11,29’a yükselmiş (Beklenti: %10,80) ve böylelikle yıllık enflasyon Ekim 2008’den bu yana en yüksek seviyeyi görmüştü. Aylık bazda enflasyona en büyük katkı 0,42 puanla hesaplamada %21,7’lik ağırlığa sahip gıda grubundan gelirken, gıdayı 0,15 puanlık katkı ile aylık bazda %1,99 artış gösteren giyim ve ayakkabı grubu izledi. Nisan ayında gıda fiyatlarındaki artışın enflasyon üzerindeki etkilerinin sürmesi bekleniyor. Piyasa medyan tahminleri Nisan ayında tüketici fiyatlarının yıllık bazda %11,72, aylık bazda ise %1,18 artış göstermesi yönünde.

Dışarıda ise gözler TSİ 21:00’da Fed’in faiz kararında olacak. Gerek ABD kaynaklı jeopolitik riskler gerekse Trump’ın gündemin başköşesine oturmasıyla Nisan ayında toplantısı olmayan Fed nispeten ikinci plana düşmüştü. Gözler tekrar Fed’e çevriliyor. Fed Mart ayında bu yılın ilk faiz artışını gerçekleştirmiş ve federal fonlama oranını 25 bp artırarak %0,75-1,00 bandına çekmişti. Yellen’ın basın konferansının bulunmadığı bu toplantıda faizlerde değişikliğe gidilmesine ihtimal verilmese de karar metni doların yönü açısından önemli. Piyasalar bilanço küçülmesine ilişkin ipuçlarını almaya çalışacak. Geçtiğimiz haftalarda bölgesel Fed başkanlarının yılsonuna doğru bilanço küçülmesinin gerçekleşebileceği yönünde açıklamaları izlenmişti.

Ayrıca bugün Euro Bölgesi’nden ÜFE verisini, Cuma günü alacağımız ABD istihdam raporu öncesinde ADP özel sektör istihdamını ve ISM hizmet PMI verisini takip edeceğiz.

 

Şirket Haberleri,ALKA, BIZIM, BOLUC, YKNSA, MRDIN 1Ç17 Kar Değerlendirmeleri, Ekonomik Veri Takvimi ve bültenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

 

Yazar: Anadolu Yatırım

Ekli Dökümanlar: